Obljuba ministrica

Bo po prejemnikih minimalne plače čas tudi za prekarce?

S.Š. / STA
23. 12. 2019, 20.03
Posodobljeno: 23. 12. 2019, 21.34
Deli članek:

V letu 2020 je na trgu dela nekaj že gotovo. Brezposelnost je z izjemo dolgotrajne brezposelnosti ugodna, minimalne plače bodo višje. Manj gotovo je, ali bodo izpolnjene napovedi, ki naj bi izboljšale položaj prekarnih delavcev in delavcev, napotenih v tujino, pod vprašajem so tudi davčne želje delodajalcev.

Profimedia
Minimalna plača se 1. januarja zvišuje z 886,63 na 940,58 evra bruto.

Andrej Petelinsek
Boj proti prekarnosti v letu 2020 je ministrica za delo Ksenija Klampfer razglasila za eno izmed prioritet.

Leta 2020 se verjetno najbolj veselijo prejemniki minimalnih plač. 1. januarja namreč začenja veljati del lani sprejete novele zakona o minimalni plači, ki to plačo zvišuje z 886,63 na 940,58 evra bruto, hkrati pa iz nje izloča vse dodatke. A sindikati se bojijo, da pričakovanja delavcev ne bodo povsem izpolnjena. Gospodarska zbornica Slovenije je namreč v želji pomagati delodajalcem svetovala prenos dodatkov v osnovno plačo. Ministrstvo za delo je opozorila gospodarstva pred hudimi posledicami zavrnilo z besedami, da spremembe v luči minimalnih življenjskih stroškov »vzpostavljajo smiselno razmerje med dohodki delovno aktivnih in delovno neaktivnih oseb«. »Z zadnjimi spremembami se tako vzpostavlja enakopravnejša in pravičnejša obravnava vseh zaposlenih,« so prepričani.

Nabor ukrepov za prekarce

Boj proti prekarnosti v letu 2020 pa je ministrica za delo Ksenija Klampfer razglasila za eno izmed prioritet. Do zdaj večjih premikov na tem področju ni bilo, ministrstvo pa veliko pričakuje od projekta Multidisciplinarna analiza prekarnega dela, s pomočjo katerega naj bi se ugotovilo obseg, značilnosti in stanje v primerjavi z drugimi državami EU. Dveletni projekt se izteče konec marca 2020.

Spopad z dolgotrajno brezposelnostjo

Medtem pa nekateri prebivalci Slovenije živijo od pomoči države, saj se nikakor ne morejo dokopati do dela. Potem ko je zaposlenost v državi letos dosegla najvišjo raven do zdaj in je število brezposelnih padlo že tudi pod 70 tisoč, delež dolgotrajnih brezposelnih presega 50 odstotkov, kar predstavlja rekordne vrednosti. Ministrstvo v boju zoper ta pojav načrtuje »predvsem poudarek na krepitvi kompetenc in vseživljenjskega učenja, spodbujanje aktivnega staranja«. Kot ključno orodje pri tem pa vidi sodelovanje zavoda za zaposlovanje in centrov za socialno delo oziroma celovito individualno obravnavo brezposelnih.

Zaščita napotenih delavcev

Ko gre za zakonodajo, so na področju trga dela v letu 2020 predvidene tudi spremembe zakona o čezmejnem izvajanju storitev, in sicer v smeri širitve obsega napotitev delavcev v tujino, kot so že pred časom pojasnili na ministrstvu, pa tudi v smeri preprečevanja zlorab s strani delodajalcev. Prav tako se obetajo spremembe zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki naj bi omogočile učinkovitejši nadzor nad delovnim časom, odmori in počitki. Spoštovanje tega je, tako na ministrstvu, »pomembno z vidika obnavljanja fizičnih moči delavca, njegove delovne učinkovitosti, dolgoročnega ohranjanja delovne sposobnosti ter zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu«.

Inšpektorat RS za delo, ki je med pobudniki sprememb na področju evidenc, pa si želi še več sprememb zakonodaje, med drugim zakona o delovnih razmerjih, in sicer tako, da se dopolni razloge za izredno odpoved delavca, določi minimalna višina dodatkov za delo v posebnih razmerah, vzpostavi rok za izplačilo sorazmernega dela regresa, ko delavec vstopi v delovno razmerje po 1. juliju, in tako naprej. A ministrstvo, kot je jeseni dejala Klampferjeva, večjih posegov v ta zakon, ki velja za delavsko ustavo, ne načrtuje. Ministrica osebno pa je naklonjena dodatnemu plačanemu dnevu dopusta vsem staršem za spremstvo prvošolčka na prvi šolski dan, ki bi ga z novelo tega zakona omogočili Levica in SD.

Česa pa si v letu 2020 na trgu dela želijo ostali deležniki? »Treba je znižati prispevke, tako da bodo več dobili delavci, da bodo lahko trošili. S tem se bo povečala tudi domača potrošnja,« je dejal predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Branko Meh. Predsednik Združenja delodajalcev Slovenije Marjan Trobiš je opozoril na to, da je treba Slovenijo narediti privlačno za izobražene tuje kadre, to pa pomeni tudi urejeno zdravstvo in pokojnine. Predsednik Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam Jakob Počivavšek pa je ocenil, da bo eden od izzivov v prihodnjem letu intenziven socialni dialog, predvsem bipartiten za vzpostavitev novega plačnega modela v zasebnem sektorju.