Neuspešen poskus

Hrvaška bo morala na Šamija še malo počakati

S.R./STA
29. 3. 2018, 12.00
Posodobljeno: 29. 3. 2018, 12.04
Deli članek:

Sirskega begunca Ahmada Šamija naj bi danes zjutraj predali Hrvaški, a do deportacije ni prišlo. Kot so pojasnili na ministrstvu za notranje zadeve, se namreč ob predvideni uri ni zglasil na ministrstvu.

Bobo
Šami po navedbah svojega zastopnika Mihe Blažiča o predvideni deportaciji ni bil obveščen, poleg tega pa bi bila v tem trenutku nezakonita.

Na notranjem ministrstvu so potrdili poročanje portala Nova24TV, da je bila danes zjutraj predvidena predaja Ahmada Šamija hrvaškim pristojnim organom, a se sirski begunec ob določeni uri ni zglasil na ministrstvu. Ob tem so pojasnili, da v primeru Šamija ni nobenih pravnih zadržkov za njegovo predajo Hrvaški, saj so bili vsi njegovi predlogi za začasno zadržanje predaje zavrženi s strani pristojnih sodišč.

Drugačnega mnenja je Miha Blažič, ki ga je sicer novica o predvideni deportaciji presenetila. Kot njegov zastopnik namreč prejema uradno pošto za Šamija, a tovrstnega obvestila ni prejel. Poleg tega bi bila deportacija Šamija v tem trenutku nezakonita, saj bi mu bila odvzeta možnost pravnega varstva. Notranje ministrstvo bi moralo namreč najprej izdati odločbo o preteku šestmesečnega roka za predajo, na katero bi se Šami lahko pritožil. A tega po Blažičevih besedah na ministrstvu niso storili, čeprav to izhaja iz odločbe upravnega sodišča. Rok za izdajo je po njegovih besedah že potekel, zato je Šami nameraval vložiti pritožbo na molk organa.

Šestmesečni rok

Šamijevi zastopniki so sicer prepričani, da je Slovenija februarja, ko se je iztekel šestmesečni rok za predajo, postala pristojna za obravnavo njegove prošnje za azil. Na notranjem ministrstvu so sprejeli odločitev, da imajo za deportacijo na voljo dodatnih šest mesecev, Šamiju pa so sporočili, da njegove prošnje za azil ne bodo obravnavali.

Prvi poskus predaje je bil sicer novembra lani, ko se je za Šamija zavzela civilna družba in tudi del politike, pri čemer so opozarjali, da gre za enega najboljših primerov integracije beguncev v slovensko družbo. Predajo so tako začasno preprečili.