Maraton merjenja hitrosti

Divjaku na avtocesti namerili kar 232 km/h, drugi po naselju s 122 km/h

S.R./STA
19. 4. 2017, 07.13
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Policisti so se v okviru preventivne akcije Hitrost danes danes pridružili vseevropskemu maratonu merjenja hitrosti, s katerim bodo udeležence v prometu informirali o nujnosti upoštevanja omejitev hitrosti. Na cesti ujeli že prve divjake.

T. J. G., arhiv DL
Fotografija je simbolična.

Policisti bodo s preventivno akcijo Hitrost bodo do konca aprila ozaveščali o pomenu vožnje s primerno hitrostjo, ponovili pa jo bodo še v juniju in avgustu. Kljub opozorilom so danes že ujeli dva objestneža. Tako so na avtocesti vozniku osebnega vozila namerili kar 232,38 kilometrov na uro, drugemu pa v naselju 122,86 kilometrov na uro. Voznik, ki je skozi naselje peljal s 122 kilometri na uro, je vozil tudi pod vplivom alkohola, saj so mu policisti namerili 0,38 miligramov alkohola na liter izdihanega zraka, poroča STA.Policija voznike znova opozarja, naj upočasnijo. 

Preverite, kje bodo policisti merili hitrost. 

Agencija za varnost prometa bo akcijo s sloganom "Ne prehitevaj življenja. Hitrost ubija!" še posebej poskušala približati mladim. Namenili jim bodo preventivne dogodke na terenu, posebej pa bodo informirali tudi kandidate za voznike. Preventivne aktivnosti bodo izvajali tudi občinski sveti za preventivo in vzgojo v cestnem prometu.

Eden najpogostejših vzrokov za najhujše nesreče

Hitrost je med najpogostejšimi vzroki za najhujše prometne nesreče. Lani je bila hitrost kriva za 32 odstotkov smrtnih žrtev na cestah, neprimerna oziroma neprilagojena hitrost pa je bila vzrok za nastanek 3371 prometnih nesreč oziroma kar 19 odstotkov vseh prometnih nesreč.

Direktor Agencije za varnost prometa Igor Velov poudarja, da hitrost kot dejavnik tveganja pomembno prispeva tudi k teži posledic prometnih nesreč, številu hudo in smrtno poškodovanih, zato stremijo k zmanjšanju povprečnih hitrosti, kar bo posledično pomenilo manj mrtvih, hudo in lažje telesno poškodovanih v prometnih nesrečah, ki se zgodijo zaradi hitrosti.

Neprilagojena hitrost je pogosto povezana tudi z nekaterimi drugimi vzroki prometnih nesreč, kot so nepravilna stran oziroma smer vožnje, nepravilnosti pri prehitevanju in izsiljevanje prednosti. Lani je vsako peto nesrečo, ki je nastala nastala zaradi neprilagojene hitrosti, povzročil alkoholiziran voznik.