Luka Koper

Sodišče: Časar mora plačati dva milijona evrov

M.K./STA
22. 10. 2016, 11.32
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Višji sodniki so potrdili sodbo koprskega okrožnega sodišča, po kateri bi morala nekdanji prvi mož Luke Koper Robert Časar in propadli novogoriški podjetnik Marjan Mikuž Luki v zadevi Orleška gmajna plačati 2,24 milijona evrov odškodnine.

Arhiv Svet24
Robert Časar

Luka Koper je na gospodarski oddelek koprskega okrožnega sodišča že pred leti vložila tožbo, s katero je od Roberta Časarja in Marjana Mikuža oziroma njegovega podjetja Premike net zahtevala odškodnino v višini 2,24 milijona evrov. Za ta znesek naj bi jo oškodovali s spornimi nepremičninskimi posli na Orleški gmajni. Luka je parcele za zaledni terminal kupovala prek podjetja Premik net, odškodnino pa je zahtevala že v kazenskem postopku, a jo je sodišče napotilo na pravdo, poročajo Primorske novice.

Luka je na koprskem sodišču vložila tudi tožbo, s katero je zahtevala izbris zemljiškega dolga, s katerim ima Časar zavarovane nepremičnine. V Luki so prepričani, da je zemljiški dolg na Časarjevih hišah neveljaven in ustanovljen samo zato, da bi se Časar izognil rubežu oziroma povrnitvi odškodnin, ki jih od njega zaradi spornih poslov terja Luka. A s to tožbo niso uspeli, sodišče je tožbo zavrnilo in ni niti ugotavljalo, kdo je imetnik zemljiškega pisma. A Luka se je pritožila na višje sodišče. To pa še ni odločilo.

Trojica obsojena na zaporne kazni

Časarja, Mikuža in Srečka Prijatelja, nekdanjega poslanca SNS, so na okrožnem sodišču obsodili na zaporne kazni, višje sodišče je sodbo potrdilo, vrhovni sodniki pa so sodbo delno razveljavili. Trojici tako zaradi jemanja in dajanja nedovoljenih daril ter napeljevanja sodijo znova, Časar pa v zaporu prestaja štiri leta in pol zaporne kazni.

Sodnica Mirjana Reberc, ki je sodila v gospodarskem sporu, je najprej tožbo proti Premik netu zavrnila, ker je podjetje šlo v stečaj, nato pa je lani Luki Koper ugodila. Časar in Mikuž bi morala po tej sodbi plačati 2,24 milijona evrov in zamudne obresti, a sta se s svojimi odvetniki na sodbo pritožila.

Višjih sodnikov pa njihovi argumenti niso prepričali, pritožbi so pred kratkim kot neutemeljeni zavrnili in sodbo potrdili, Časarju in Mikužu pa so naložili tudi plačilo dobrih 10.000 evrov stroškov, ki jih je imela Luka v pritožbenem postopku.

Odvetnik Daniel Planinšec, ki je zastopal Časarja, je v pritožbi oporekal temu, da je sodišče vezano na sodbo v kazenskem postopku. Prepričan je, da bi moralo presojati, ali je Časar ravnal v skladu s svojimi obveznostmi. Podobno so zatrjevali tudi odvetniki iz odvetniške družbe Mihelj in Barbič, ki so pritožbo spisali v Mikuževem imenu. Na okrožnem sodišču so po njihovem mnenju napačno upoštevali škodo, ki je bila ugotovljena v kazenski sodbi.

Višji sodniki pa so ugotovili, da je bilo sodišče vezano na pravnomočno sodbo, kar pomeni, da niso mogli drugače odločiti glede ravnanja Časarja in Mikuža. Višino škode je ugotovilo že sodišče v kazenskem postopku, so še zapisali.

V Luki Koper so pojasnili, da so po pravnomočnosti sodbe že sprožili izvršbo, in to tako proti Časarju kot proti Mikužu. Časarjevega odvetnika Primorskim novicam v petek ni uspelo priklicati, na piranskem okrajnem sodišču, na katerem je Luka sprožila izvršbo proti Časarju, pa izjav v zvezi s postopki, v katerih je udeležen Časar, ne morejo dati.

Časar je nepremičnine, tudi tiste v Portorožu, že pred leti zavaroval z zemljiškim dolgom v višini petih milijonov evrov. Ko je državno pravobranilstvo od njega terjalo 86.000 evrov, ki bi jih moral plačati po takrat še pravnomočni sodbi, je sodišče že dovolilo izvršbo na hiši v Portorožu in je imetnika zemljiškega pisma, ki je vpisal dolg na nepremičninah, že pozvalo, da se razkrije, a je kasneje vse skupaj padlo v vodo (vrhovno sodišče je v tem delu sodbo razveljavilo). Postopek je sodišče lani aprila ustavilo, imetnik zemljiškega pisma pa se do takrat ni razkril, je dodala predsednica piranskega sodišča, še pišejo Primorske novice.