Podprli spremembe

Zelena luč za zakon o zdravstveni dejavnosti

Žiga Kariž
1. 10. 2016, 15.25
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Po letu dni usklajevanj so člani socialnega sveta podprli spremembe.

STA
Na kirurškem oddelku so zato v ponedeljek že "prilagodili operativni program", kar dejansko pomeni, da so odpovedali nekatere operacije.

Ekonomsko-socialni svet (ESS) je včeraj  obravnaval spremembe zakona o zdravstveni dejavnosti in jih podprl. Z njimi bodo po besedah ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc po mnogih letih enovito uredili podeljevanje dovoljenj za delo v zdravstveni dejavnosti, pa tudi podeljevanje koncesij.

»Zelo sem vesela, da so po enoletnem trdem usklajevanju predlagane spremembe zakona o zdravstveni dejavnosti na ESS – tako s strani delodajalcev kot delojemalcev – dobile podporo,« je po seji dejala Kolar Celarčeva.

Kot je pojasnila, bodo na podlagi današnje razprave v besedilo vnesli le še »minorne dopolnitve«. Tako naj bi med drugim koncesionarje zavezali, da morajo izpolnjevati določbe kolektivne pogodbe glede plačila zaposlenih.

V zakonu bo tudi določilo, da bodo imeli svojci tistih zdravstvenih delavcev, ki bodo umrli pri delu, prednost pri zaposlitvi v zdravstvenih domovih in bolnišnicah.

Sindikate je po besedah predsednika konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimirja Štruklja najbolj skrbelo, da koncesionarji ne bi »dobivali prednosti pri tem, ko bi slabše plačevali svoje osebje ali imeli manjše število zaposlenih«. Ministrica jim je dala zagotovila, da bodo ustrezne popravke vnesli v zakon. 

Ministrica je prepričana, da bodo čistopis zakonskih sprememb pripravili čez vikend in bo zakon šel v obravnavo na vlado prihodnji teden. Vlada pa naj bi ga predvidoma obravnavala 13. oktobra. Kot je poudarila, bo zakon omogočil še boljšo oskrbo glede na potrebe ljudi. V času priprave zakona so bili do predlaganih sprememb kritični zlasti v Zdravniški zbornici Slovenije. Kolar Celarčeva je povedala, da so se v tem tednu še enkrat sestali s predstavniki zbornice in jim predstavili končne rešitve.

Predlog sicer predvideva podeljevanje koncesij za izvajanje zdravstvene dejavnosti na javnih razpisih, čas njihovega trajanja pa bi bil omejen na 30 let z možnostjo podaljšanja za še 15 let, kar bi pomenilo, da bi zdravnik koncesijo lahko obdržal vso delovno dobo.