Slovenija

Bratuškova: "Težko bi vodila vlado, če me lastna stranka pri tem ne podpira"

STA/J.P.
14. 4. 2014, 19.05
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Premierka Alenka Bratušek se bo na kongresu PS, ki bo 25. aprila, za predsedniško mesto pomerila s prvim predsednikom stranke Zoranom Jankovićem. Kot je dejala danes, bi bilo neresno, da bi kar dvignila roke. Težko pa si predstavlja, da bi vodila vlado brez strankine podpore, zato bo tudi z zaupnico, kot kaže, počakala.

Arhiv Svet24

Ob robu današnjega obiska PS v občini Kočevje je vodja največje vladne stranke Bratuškova namreč na vprašanje o zaupnici dejala, da je 25. april blizu in takrat bo videla, kaj ji je storiti in če je glasovanje o njeni zaupnici sploh še potrebno. "Težko pa si predstavljam, da bi vodila vlado, če me lastna stranka pri tem ne podpira," je dodala.

Čeprav je julija lani dejala, da z Jankovićem ne bo šla v boj za prvaka stranke, sedaj meni, da so rezultati te vlade dobri in da bi bilo neresno od nje, da bi kar tako dvignila roke, je še poudarila.

Iz PS so danes namreč sporočili, da sta tako Bratuškova kot Janković sporočila, da ostajata pri kandidaturi za predsednika stranke. Glede na napovedi koalicijskih partnerjev, pa tudi same Bratuškove, bi vrnitev Jankovića na čelo PS lahko pomenila konec vlade, čeprav je danes Janković dejal, da ima lahko PS tudi po kongresu predsednico vlade in župana glavnega mesta. Vlada ima priložnost zaključiti mandat, je poudaril.

PS je sicer kongres stranke najprej prestavila na čas pred volitvami, nedavno pa sta se tako Bratuškova kot Janković zavzela za čim prejšnji kongres. Bratuškova je napovedala tudi vložitev nove zaupnice, a so mnogi pričakovali, da bo glasovanje o zaupnici v DZ še pred kongresom stranke, s čimer naj bi Bratuškova želela ustvariti dodaten pritisk na članstvo oziroma disciplinirati člane PS.

Bratuškova je pred tednom dni v pismu članom pojasnila razloge za zaupnico in kongres PS. Ugotavlja, da je posledica njene "pasivnosti v PS in prikritega dvovladja stagnacija stranke na terenu" in padec podpore javnosti. Stranka, za katero ni jasno, kdo jo dejansko vodi, ne more dobro delovati in povečevati števila podpornikov, je zapisala.