Slovenija

Pahor išče namestnike predsednika KPK

STA/U.K.
21. 3. 2014, 18.04
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Predsednik republike Borut Pahor je danes podpisal vnovični javni poziv za zbiranje kandidatur za oba namestnika predsednika Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), so sporočili iz urada predsednika. Zbiranje kandidatur bo potekalo do 14. aprila do 15. ure. Javni poziv je danes objavljen tudi v Uradnem listu RS. Predsednik republike je danes tudi od obeh sedanjih namestnikov predsednika KPK, Liljane Selinšek in Roka Praprotnika, prejel zahtevi za njuno razrešitev z 31. marcem. Pahor je tako danes podpisal tudi ustrezne akte za razrešitev sedanjega senata KPK.

Facebook/Borut Pahor

Tudi v uradnem listu je danes objavljen ukaz predsednika republike o razrešitvi Praprotnika in Selinškove. Objavljen je tudi ukaz o imenovanju dveh namestnikov predsednika KPK Jurija Fermeta in Darka Stareta, a je obenem objavljen tudi ukaz o preklicu njunega imenovanja, ker sta se funkciji odpovedala, še preden sta jo nastopila.

Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije sicer določa, da funkcionar komisije, ki mu je potekel mandat, opravlja funkcijo do imenovanja novega funkcionarja na njegovo funkcijo. Tako je tudi pravnik Rajko Pirnat nedavno za STA dejal, da bosta morala do imenovanja novih namestnikov predsednika KPK to delo opravljati zdajšnja namestnika v odstopu Rok Praprotnik in Liljana Selinšek.

V uradnem listu je danes objavljen tudi ukaz predsednika republike o razrešitvi predsednika KPK Gorana Klemenčiča, in sicer z 31. marcem, ter ukaz o imenovanju novega predsednika KPK Borisa Štefaneca z istim dnem.

Hkrati z javnim pozivom za zbiranje kandidatur je Pahor pozval vse institucije, ki so po zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije dolžne imenovati člane izbirne komisije, naj to storijo najpozneje v zakonsko določenem roku 30 dni. Pahor namestnika predsednika KPK imenuje izmed kandidatov, ki mu jih po končanem izbirnem postopku posreduje izbirna komisija.

Ferme in Stare sta ob tem, ko sta se odpovedala funkciji, poudarila, da so okoliščine njunega imenovanja slaba popotnica za delo senata KPK. Kritike ob imenovanju novega senata KPK so letele zlasti na predsednika KPK Borisa Štefaneca, saj je le malo pred imenovanjem izstopil iz stranke PS. A Štefanec vztraja na položaju.