Slovenija

Policisti: naj molčijo, sicer letijo!

STA/N.J.
10. 1. 2014, 14.57
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Policista, ki informacije o preiskavah neupravičeno izda javnosti, lahko doletijo različne sankcije, ki so odvisne od kršitve in posledic, ki so nastale. Lahko ga doleti posamezen disciplinski ukrep, v primeru težjih kršitev pa tudi opozorilo pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi ali sama odpoved pogodbe o zaposlitvi, pojasnjujejo na policiji.

Arhiv Svet24

Zoper policiste, za katere obstaja sum, da so kršili varnostno politiko policije, lahko policija uvede tudi postopek vmesnega varnostnega preverjanja, v primeru potrditve suma pa mu lahko prekliče dovoljenje za dostop do tajnih podatkov. Temu sledi tudi odvzem policijskih pooblastil. Kot pojasnjujejo na generalni policijski upravi, ima policija za primere, ko pride do odtekanja informacij, organizirano službo, pristojno za notranjo varnost. Ta namreč skrbi za zagotavljanje notranje varnosti policije, poleg tega pa tudi za preprečevanje in odkrivanje kaznivih dejanj delavcev policije ter za preverjanje njihovega etičnega ravnanja.

Kriterij ničelne tolerance

Pri tem v policiji velja kriterij ničelne tolerance, navajajo na policiji. Pojasnjujejo še, da so bila na tem kriteriju izoblikovana tudi merila za ugotavljanje nedopustnega in neetičnega ravnanja policistov in delavcev policije ter določeni notranji varnostni ukrepi za preprečevanje in odkrivanje korupcije znotraj policijskih vrst.

Preveč povedal?

Policija je namreč zaradi suma, da je eden izmed policistov novinarki Večera Damjani Žišt vnaprej razkril čas hišne preiskave pri obrambnemu ministru Romanu Jakiču začela z notranjo preiskavo. V zvezi s slednji na generalni policijski upravi pojasnjujejo, da so bili v njej potrjeni razlogi za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, zato so celotno zadevo in svoje ugotovitve odstopili v nadaljnje reševanje posebnemu oddelku Specializiranega državnega tožilstva. Pri tem pa na policiji ne želijo povedati, ali je oseba, ki naj bi storila kaznivo dejanje, znana ali ne.

Ker je policija v omenjenem primeru izvedla tudi nekatera dejanja zunaj policije - med drugim je zaslišala Žištovo, nekatere medije pa pozvala, naj ji posredujejo določene podatke - na policiji pojasnjujejo, da to ne pomeni izvajanja pritiska na delo novinarjev. "Jasno je, da novinarji pri svojem delu pridobivajo informacije od svojih virov. Za nas pa ni sprejemljivo kakršnokoli odtekanje podatkov, ki bi lahko škodovalo našim postopkom v konkretnih primerih," dodajajo.