Slovenija

Najbolj seksamo aprila

Simon Rosc
23. 9. 2013, 14.17
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Pred leti smo beležili upad rodnosti slovenskega prebivalstva, zdaj pa se na srečo že nekaj let zapored postelje ponoči nekoliko bolj tresejo.

Thinkstock

Naravni prirast v Sloveniji je bil lani že sedmo leto zapored pozitiven. Rodilo se je kar 2681 prebivalcev več, kot jih je umrlo. Naravni prirast na 1000 prebivalcev je tako znašal 1,3. Največ deklic, rojenih v letu 2012, je dobilo ime Lara, največ dečkov pa Luka.

Na začetku letošnjega leta je bilo med prebivalci Slovenije 51.530 različnih imen in 106.683 različnih priimkov. Najpogostejši imeni sta Marija in Franc, med priimki pa Novak. Najpogostejša moška imena so še Janez, Anton, Ivan in Jožef, za ženske pa Ana, Maja, Irena in Mojca. Med najpogostejšimi priimki so tudi Horvat, Kovačič, Krajnc in Zupančič.

S seznama dvajsetih najpogostejših ženskih imen so v primerjavi s seznamom iz leta 1998 izginila imena Terezija, Angela in Antonija, tri so se nanj na novo uvrstila, in sicer Nina, Katja in Anja. Precej se je v petnajstih letih spremenila pojavnost nekaterih imen. Število žensk z imeni Marija, Jožefa in Ivana se je zmanjšalo za tretjino, število žensk z imenom Frančiška pa za 40 odstotkov. Hkrati se je za petino povečalo število žensk z imenom Maja, za tretjino se je od leta 1998 povečalo število žensk z imenom Nina.

Med dvajsetimi najpogostejšimi moškimi imeni je v primerjavi s seznamom izpred petnajstih let izginilo ime Alojz, na novo se je nanj uvrstilo ime Luka. Za tretjino se je zmanjšalo število prebivalcev z imeni Jožef, Franc ter Anton, za četrtino pa prebivalcev z imenoma Ivan in Janez. Prebivalcev z imenom Luka je bilo na začetku letošnjega leta skoraj še enkrat toliko kot pred petnajstimi leti. To ime namreč že od leta 1999 dobi vsako leto največ novorojenčkov.

Kot zanimivost pa velja, da je slovensko prebivalstvo med rjuhami najbolj aktivno zadnje dni marca in prve dni aprila. Največ prebivalcev Slovenije namreč praznuje rojstni dan 1. januarja, in sicer 7715, najmanj pa v zadnjih dneh meseca decembra, še ugotavlja državni statistični urad.