Slovenija

Dež ni pregnal pohodnikov letošnje Poti ob žici

STA / S.R.
11. 5. 2013, 17.07
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Na letošnjem 57. pohodu po Poti ob žici okoli Ljubljane so zabeležili skoraj enako število ljudi kot lani oziroma manj tekačev.

Pohod.si

Po doslej zbranih podatkih je na teku trojk sodelovalo skupno 1563 ekip, med njimi 263 osnovnošolskih in srednješolskih, je za STA povedala Urška Končar iz Timinga Ljubljana.

Tokratna udeležba tekačev na tekmovalnem delu prireditve, ki jo Timing Ljubljana organizira skupaj z Mestno občino Ljubljana, je bila zaradi slabega vremena sicer slabša od lani, je dodala Končarjeva.

"A tisti tekači, ki so prišli, so bili z današnjimi vremenskimi pogoji zadovoljni glede na lansko sonce in vročino. Kljub dežju in blatu so malo boljši tekači progo tokrat bistveno lažje premagovali," je dejala Končarjeva in dodala, da je bilo sicer tekačev začetnikov letos manj kot lani.

Po navedbah Končarjeve je tako na daljši, 29 kilometrov dolgi progi teklo 190 trojk od prijavljenih 220, na 12,5 kilometra dolgi progi pa je teklo 1110 trojk od prijavljenih 1460. Za osnovnošolski tek je tekmovalo 177 trojk od prijavljenih 280, za srednješolski pa je tekmovalo 86 trojk od prijavljenih 130.

Prva moška trojka je za najtežjo preizkušnjo 29 kilometrov potrebovala manj kot dve uri.

Končne podatke o pohodu pa bodo organizatorji posredovali po zaključku dogodka.

V okviru prireditve 57. pohod Pot ob žici so danes 35 kilometrov dolgo traso, kjer je bila med drugo svetovno vojno postavljena bodeča žica, napolnili pohodniki in tekači. Z njimi se bo danes prireditev, ki so jo v četrtek začeli pohodniki iz ljubljanskih vrtcev, tudi končala.

Z Amnesty International Slovenije (AIS), ki je letos prvič sodelovala na Poti ob žici in opozarjala na problematiko dostopa do vode, pa so sporočili, da so pohodnike na petih informacijskih točkah na poti vabili, da podpišejo peticijo s pozivom slovenski vladi, naj zagotovi dostop do vode za vse prebivalce, brez diskriminacije. Pri tem so opozorili, da na jugovzhodu države kar 20 do 30 odstotkov romskih naselij nima dostopa do vode.

Z odzivom pohodnikov so v AIS zadovoljni, saj je peticijo samo danes podpisalo 1777 ljudi. Podpise bodo predali predsednici vlade Alenki Bratušek kot močan signal ljudi, ki zahtevajo ukrepanje, so še navedli v tej nevladni organizaciji.