Streljanje v bolnišnici

Grims sklepa, da je v Izoli moril nekdanji sodelavec Udbe

J.P./STA
25. 8. 2016, 13.09
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Umora v izolski bolnišnici sta bila izvedena "izjemno profesionalno", zaradi česar predsednik nadzorne komisije DZ Branko Grims sklepa, da ju je izvedel za to usposobljen človek. Grims tudi izpostavlja, da se prav takšen tip pištole v dokumentaciji komisije pojavlja v kontekstu orožja nekdanje SDV, ki nikoli ni bilo predano policiji.

Mojca
Napadalec je po krvavem dejanju mirno zapustil bolnišnico.

Potem ko je bil človek že na tleh, je morilec stopil k žrtvi in jo še enkrat ustrelil v tilnik, je povedal Grims. Naboj, ki je bil izstreljen v policista, pa je bil po njegovih besedah usmerjen natančno v spoj na neprebojnem jopiču, zaradi česar je povzročil tako hudo rano.

PU Koper

PU Koper

PU Koper

PU Koper

Zaradi tega Grims sklepa, da je bil morilec kot nekdanji sodelavec Udbe "očitno treniran za to". "Izražam utemeljeno domnevo, da to ni bil prvi zločin, ki ga je storil," je dodal Grims. V obdobju, v katerem je bil morilec sodelavec SDV, je bilo namreč izvedenih največ izvensodnih umorov, ki jih je zagrešila Udba, je pojasnil.

Vprašanje izvora orožja

Ob tem je Grims izpostavil tudi vprašanje izvora orožja. Morilec je imel pištolo crvena zastava kalibra 7,65 milimetra z odstranjenimi oznakami. Natančno takšne pištole pa je mogoče zaslediti v dokumentaciji komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, je poudaril.

Komisija je namreč že večkrat pozvala pristojne institucije - policijo in tožilstvo, naj raziščejo vprašanje orožja Udbe, ki ob osamosvojitvi in tudi nikoli pozneje ni bilo predano policiji oz. državi. V Sloveniji in tujini naj bi bilo v bunkerjih Udbe več kot 7000 kosov orožja. Vendar pa se vse doslej očitno ni zgodilo nič, je povedal.

Grims je danes tudi izpostavil, da pristojni sodnik po umoru ni hotel izdati naloga za preiskavo stanovanja, pa je šlo za umor. Po njegovi oceni je to nekaj nepojmljivega, zato pravosodnega ministra Gorana Klemenčiča sprašuje, kako bo ravnal v zvezi s tem.

Tajni fond

Na današnji novinarski konferenci je sodeloval tudi publicist Roman Leljak. Povedal je, da je imela SDV svoj, tajni fond orožja, ki ni bil dostopen policiji. Obenem pa je v Arhivu RS zasledil, da so nekaterim operativcem Udbe nadrejeni po končani delovni dobi brez potrebnih dovoljenj podarili orožje. Teh dokumentov Slovenija ob osamosvojitvi ni pridobila, zato nima podatkov o tem, kdo ima to orožje v lasti, je še povedal.