Domače

Vesela je, da ji je bil mož pripravljen slediti

Nina Keder
26. 4. 2024, 06.51
Deli članek:

Kako postati še boljši človek, boljši vodja, boljši partner in boljši starš? Na vsa ta vprašanja ima odgovore uspešna slovenska podjetnica.

Tanja Mendillo
Tanja Skaza in njena druga kariera

Danes se Tanja Skaza, uspešna podjetnica, nekoč direktorica podjetja Plastika Skaza, predstavlja še kot motivatorka, vizionarka in predavateljica, ob vsem tem pa tudi kot ustanoviteljica Inštituta Skaza in Akademije Spremembe vredna. Inštitut je namenjen tako moškim kot ženskam, Akademijo pa je ustanovila le za ženske. Trenutno so na pragu začetka že četrte generacije Akademije: »Ko sem se odločila za Inštitut, ta ni bil namenjen le ženskam, ženskam je namenjena Akademija Spremembe vredna. Zakaj? Ženske damo življenje, ženske začnemo graditi odnos, in če se ženska temu odpre, potem res lahko naredi spremembo, tako v podjetju kot tudi doma. V podjetju se spremenita organizacijsko vzdušje in kultura, hitreje najdemo prave ljudi za prava mesta. Akademija spodbuja ženske k temu, da dobijo prava orodja za osebno in poslovno rast ter informacije, kako ovire spremeniti v odlične priložnosti na osebnem in poslovnem področju.«

Uspešni tako na zasebnem kot poslovnem področju

Tanja Skaza je dvajset let delovala v gospodarstvu in bila izključno usmerjena le v cilj, uspeh, prepoznavnost in rezultate: »Poznajo me kot gospodarstvenico in potem so me vprašali, kako to, da sem zajadrala v duhovne vode. Moje stališče je, da ni osebnega in poslovnega sveta, temveč je le en svet. Bolj ko človek spoznava sebe, bolj je lahko uspešen na osebnem in poslovnem področju. Do leta 2015 sem delala izključno na uspehu, od leta 2016 dalje, ko sem se odločila za ustanovitev Inštituta, pa delam na osebni rasti.«

Dela predvsem z vodilnimi kadri, lastniki in direktorji podjetij, ki pridejo do točke, ko ne uspevajo več tako, kot bi si želeli. Kot primer navede poslovneža, ki je sicer uspešen, a ima v svoji organizaciji kolaps. Podjetju ne gre več vse tako kot prej, zato se napredek ustavi. Tu nastopi Tanja, da z njeno pomočjo premaga te ovire: »Vidim, na primer, da ljudem manjka odnosov, da nimajo vrednosti, poslanstva in vizije. Ko ta vodja začne delati na svojih vrednotah, se vse skupaj prenese tudi v podjetje. Poslanstvo Inštituta je, da oseba sprejme sebe takega, kot je, in da uživa v tem, kar počne. Da sprejme svojo vrednost, da se opolnomoči na vrednosti, da sprejema sebe in začne spuščati kontrolo ter se zaveda, da ni treba, da je vse popolno. Ker v življenju nikoli ni vse popolno.«

Obstajajo razlike med moškimi in ženskimi vodji. »Res je. V poslovnem svetu prevladujejo moški. Pa tudi ženske kot voditeljice so bolj v moški energiji, ker smo usmerjene v prepoznavnost, uspeh in uresničitev strategije. V resnici želimo biti malo podobne moškim, zato tudi delujemo na takšen način. Vendar ko ženska prevzame svojo žensko vlogo, da je lahko, kdor je, je dosti boljša, ker zgradi lepšo skupnost, podjetje in organizacijsko kulturo. Kaj je pri tem pomembno? Moški prej sprejme dejstvo, da je dober toliko, kot je dober njegov najšibkejši člen. Kaj pa dela ženska? Ženska nenehno svoj najšibkejši člen priganja, vloži še več truda in energije v to, da bi ta najšibkejši člen spremenila. Namesto tega bi si morala reči: v redu je, vsak naredi toliko, kot zmore,« uspešna podjetnica opiše razliko med moško in žensko vizijo uspeha.

Osebna rast obeh partnerjev

Tanja, ekonomistka po izobrazbi, danes pravi, da je hvaležna tudi za vse napake, ki jih je naredila na svoji poti, saj so jo te pripeljale do tega trenutka: »Prizadevala sem si za uspeh, rezultate in prepoznavnost. V nekem trenutku sem začutila, da mi manjka osebne sreče, povezanosti s partnerjem in otroki. Do svojega 40. leta je bila moja literatura povezana izključno s strokovnostjo, od 40. leta naprej pa sem se usmerila v osebnost.«

Raziskovala in izobraževala se je o tem, kakšna je njena moč, kako spremeniti življenje, kako narediti, da bo srečnejša, notranje mirnejša, kako si lahko pomaga, da vidi vsak izziv ne kot problem, temveč kot priložnost. Hvaležna je, da so ji pri tem sledili tudi njeni bližnji: »Najprej je bil mož proti tem spremembam, ker ga je skrbelo, kaj se bo zgodilo z mano. Ali to pomeni, da se bova razšla? Po dveh letih mojega dela na sebi sva imela celo manjšo krizo, ker si je želel nazaj staro Tanjo, uspešno, usmerjeno v rezultate, stranke in trg. Pri otrocih je bilo podobno. Tudi otroka sta mi večkrat rekla, da si želita staro mamo. A sva se z možem nekje na tej poti našla, ko sva oba zapustila podjetje Skaza. In potem me je dohitel. Jaz sem takrat začela delati na Inštitutu, on je šel ven iz podjetja in dve leti delal izključno na sebi, na osebni rasti. Če sva prej živela drug mimo drugega, zdaj živiva drug z drugim. Upava si deliti in govoriti resnico, zaupati vse bolečine in strahove, vse želje, kar naju še bolj poveže. Prej si nisva znala dajati vrednosti, jemala sva se za samoumevna. Ni me oviral na moji poti in jaz ne njega na njegovi, nisva pa živela za skupne rezultate. Ko sva stopila ven iz podjetja Skaza, sva si začela dajati vrednost. Igor je videl, kakšno vrednost sem dajala v podjetju, jaz sem videla, kakšno vrednost mi je dajal s tem, da mi je puščal proste roke, in potem sva začela graditi na vrednosti.« Pri tem je Tanja prišla do čudovite ugotovitve: »Zdi se mi, da moški v poslovnem svetu od ženske potrebuje vrednost, potrebuje, da mu ženska pove, da ga ceni in verjame, kako je dober. Uspešna ženska na drugi strani potrebuje ljubezen, da nam moški reče, čudovita si, krasno si to naredila, poglej, kaj zmoreš. In ko ženska da moškemu vrednost in moški ženski ljubezen, je to najlepša kombinacija in takrat lahko človek res zaživi.«

osebni arhiv
Tanja Skaza poslovnežem kaže pot do še večje uspešnosti v poslu