Zgodbe

Orkanski piš, gigantska toča in oblaki brez imen

RENATA UCMAN
28. 7. 2023, 05.00
Deli članek:

Mnogi ob napovedi burnih, viharnih neviht spremljajo objave na spletni strani ali Facebooku Neurje.si, ki sproti obvešča o aktualnem vremenskem dogajanju po Sloveniji. Leon Hardi, odgovorni urednik te strani, je lovec na nevihte in ljubiteljski opazovalec vremena. Seveda smo ga vprašali tudi, zakaj je nevihtno vreme zdaj tako izjemno silovito in burno, z močnimi piši in sunki vetra ter pogosto točo. Zadnja leta opaža, da je ekstremno velika toča precej pogostejša – letošnja julijska rekorderka iz Krškega je imela v premeru 14 centimetrov!

Gregor Hutar
Pogled iz Črnomlja proti Gribljam (19. julij)

»Vreme in ekstremne dogodke spremljam že od mladih nog. Idejo o spletni strani Neurje.si sem razvil v letu 2012, ko sem ustanovil spletno stran in stran na Facebooku s tem imenom. Takrat sem s kolegi več časa posvečal fotografiranju neviht, ukvarjal sem se torej z lovom na nevihte; navduševale so nas strukture in oblike na nebu ob razvoju superceličnih neviht. Nekaj let pozneje smo začeli obiskovalce naše strani intenzivno obveščati o vremenu, saj je bilo vsako leto veliko škode zaradi neurij s točo ali vetrom. Zdaj imamo ogromno obiskovalcev, ki te informacije širijo naprej – in prav to je naš namen, da se obvesti vsakega posameznika, da lahko ukrepa že prej,« pojasnjuje Leon Hardi, odgovorni urednik spletne strani Neurje.si, na kateri vsak dan poročajo o vremenu in njegovih posledicah tudi obiskovalci. »Vreme me zanima prav zato, ker zmeraj preseneti. Predvsem nevihtna sezona me navdušuje, zato ker lahko pomagamo drugim z obveščanjem in poročanjem s terena.«

Baza supercelicne nevihte
Tako je bil videti mezociklon oziroma baza supercelične nevihte nad Prekmurjem lani poleti, kjer pa padavin ali intenzivnih pojavov ni bilo.

Ljubiteljski opazovalci vremena

V ekipi spletne strani Neurje.si so navdušenci nad vremenom, ki neobičajne vremenske pojave ter dogodke opazujejo zgolj ljubiteljsko. »Trenutno smo v ekipi trije. Prihajamo z vseh koncev Slovenije. Združuje nas zanimanje za ekstremne, izstopajoče, neobičajne vremenske pojave, kot so nevihte, močni sunki vetra, izjemni padavinski dogodki, močno sneženje, različne vrste oblakov in podobno. Že vrsto let se ljubiteljsko ukvarjamo s proučevanjem in opazovanjem vremena ter meteoroloških modelov s poudarkom na nevihtah. Z javnostjo delimo svoje znanje in izkušnje na družbenih omrežjih in naši spletni strani. Menimo, da s tem pripomoremo k obveščanju in ozaveščanju javnosti o vremenskem dogajanju.« Medse z veseljem sprejmejo tudi druge navdušence nad vremenom.

Slike iz vse Slovenije

Pogosto jim prav tisti, ki spremljajo Neurje.si, poročajo o vremenskih posebnostih po Sloveniji. »Pravzaprav smo že vrsto let edini portal v Sloveniji, ki ima tako bazo ljudi, in ažurno objavljamo vse, kar se nam zdi smotrno. Čeprav smo ljubiteljska stran, imamo veliko podporo ljudi, saj so naše napovedi zanesljive, strokovne in zelo razumljive za laike. Prav zato nam ljudje večkrat takoj ob dogodkih pošljejo fotografije ali videoposnetke, da jih lahko delimo z drugimi. Pri tem sva aktivna dva člana, ki stalno objavljava in spremljava razmere po državi, poleg mene je to Miha Žvegelj. S svojimi objavami smo najbrž osrednji vir informacij za vse večje slovenske portale. Trenutno je tudi več manjših strani, ki poskušajo razviti enako idejo, kot smo jo mi, vendar delujejo na nepreverjenih informacijah.«

Shutterstock
Oblak mammatus

Vedno so bila močnejša neurja!

Vreme v Sloveniji spremljajo že vrsto let. Kakšne spremembe opažajo zadnje čase? »Pravzaprav ni razlik, razen če se preverja dolgoletno povprečje temperature, ki raste. Prav zaradi tega dviga povprečne temperature pozimi po nižinah večkrat ni snega, poleti pa večkrat beležimo kak ekstremni vremenski pojav. Veliko ljudi trdi, da je neviht več, vendar to ni res. Vedno smo beležili močnejša neurja, ki pa so trenutno res morda pogostejša, zaradi vpliva višinskih vetrov ter stičišča hladne in tople zračne mase. To je običajno poleti, ko nas zajame vročinski val in nato s severa prodre severnoatlantski zrak. Morda bo v prihodnje več ekstremov, kar se tiče velike toče in silovitega vetra.«

Turbulentno nevihtno leto. »Res pa je letošnje leto nevihtno zelo pestro. Predvsem zadnja neurja so mi ostala globoko v spominu zaradi rušilnega vetra in škode, ki so jo povzročila prebivalcem po državi. Tudi sam sem imel škodo in sem odpravljal posledice, ki so bile zelo intenzivne. Opažam pa, da je zadnja leta ekstremno velika toča precej pogostejša, kot je bila prej. Na primer, pred nekaj leti smo imeli točo rekorderko v Črnomlju in v Predgradu, sedaj pa je v Krškem zopet padala toča s premerom 14 centimetrov. Taki primerki so smrtno nevarni in uničijo praktično vse na svoji poti! Tudi tornadi so že bili v naši državi in še bodo. Vendar pa smo zaradi razgibanega reliefa morda malce manj izpostavljeni takim dogodkom.«

Letošnji splet okoliščin. Zakaj je po njegovem letos v Sloveniji nevihtno vreme tako izjemno silovito in burno, z močnimi sunki vetra in pogosto točo?

Nadaljevanje prispevka si preberite v reviji Jana, št. 30, 25. julij, 2023.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Vabljeni k branju!