Alter

Stare napake prinesejo iste težave

Katja Božič
2. 2. 2017, 00.15
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Kdo je Sendi Lešnjak, ki včasih svetuje v Zarji

Foto: Andrej Križ

Vsak človek, ki poišče njeno pomoč, je zanjo izziv. Želi si pomagati, odpraviti težave, zato se nenehno uči, raziskuje in išče rešitve. Mlada bioresonančna terapevtka Sendi Lešnjak, ki je svojo ljubezen do športa in narave pozneje združila s študijem biologije in prehrane, o svojem delu govori samozavestno in s strastjo. Pravi, da jo neskončno veseli, ko lahko s svojim znanjem in izkušnjami komu pomaga.

V povezovanju je ključ. Zaradi otroštva, ki ga je v veliki meri krojil šport, je začela spoznavati pomen prehrane za več energije, dobro počutje in zdravje. Uspešna plavalka se je zaradi neustreznih razmer v rodni Lendavi preusmerila v judo, v katerem je dosegala vrhunske mednarodne rezultate, dokler si ni poškodovala kolenske križne vezi – pa še to je ni odvrnilo od uspehov na državni ravni. Zaradi predpisane teže v svoji kategoriji je morala paziti na prehrano, s tem pa se je začelo njeno raziskovanje prehrane, ki se je s študijem biologije samo še širilo. »Zanimali so me fiziologija telesa, genetika in nasploh delovanje človeškega organizma.« To je na koncu zaokrožila z magistrskim študijem prehrane. »Hrana je osnova za dobro počutje in uravnovešeno delovanje vsakega človeka.« Hkrati pa jo je vse bolj privlačil celosten pristop do delovanja človeškega organizma. Bolj kot klasična izobrazba jo je zanimala alternativa. »Prepričana sem, da je najboljše rezultate pri zdravljenju in vitalnosti mogoče doseči s povezovanjem klasične medicine z alternativnimi pristopi – kot je denimo tradicionalna kitajska medicina. Ker so obremenitve vse večje, vedno več ljudi temu sledi.«

Vsak je poseben. Tudi zase je dosti časa iskala najprimernejši način prehranjevanja. »Dolga leta sem imela prebavne težave, zato sem jih poskušala odpraviti s hrano. Ugotovila sem, da moram omejiti vnos visokobeljakovinske hrane in da mora biti na mojem jedilniku predvsem veliko zelenjave in sadja kakor tudi polnovrednih in nepredelanih žit, kot sta proso in ajda, beljakovine – pusto meso, jajca, ribe – pa potrebujem v manjših oziroma zmernih količinah. Vsakemu pač ustreza nekaj drugega, imamo različno presnovo, fiziologijo, pomanjkanja, razmišljanje ... Različni alternativni pristopi stremijo k istim rezultatom, zato lahko vsak najde metodo, s katero bo svoje telo uravnovesil.«

Več v Zarji, 31.1.2017

Foto: Andrej Križ
Aparat za bioresonanco