Zdravje

Alkohol med nosečnostjo je nevaren za otroka

M.J.
9. 9. 2014, 11.47
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Ob mednarodnem dnevu osveščanja o fetalnem alkoholnem sindromu (FAS) je stekla kampanja osveščanja o tveganjih zaradi pitja alkohola med nosečnostjo. Kampanji Premlad, da bi pil alkohol se je pridružilo več kot 40 organizacij iz več kot 20 držav, tudi Slovenije. V njej opozarjajo, da je vsak alkohol med nosečnostjo nevaren za otroka.

Kot je na današnji novinarski konferenci v Kranju povedala Marjetka Hovnik Keršmanc z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), je na svetu na milijone oseb s fetalnimi alkoholnimi motnjami, katerih kakovost življenja je slabša, ker so njihove matere pile alkohol v času nosečnosti.

Alkohol namreč škodljivo vpliva na razvoj zarodka in povzroča nepopravljive, trajne poškodbe pri še nerojenem otroku. Privede lahko do vrste telesnih okvar ter umskih, vedenjskih in čustvenih primanjkljajev, poznanih pod skupnim imenom spekter fetalnih alkoholnih motenj (FASD), je opozorila pediatrinja Alenka Paternoster Zadravec iz Zdravstvenega doma Kranj.

Po ocenah tujih strokovnjakov naj bi se na okoli sto živorojenih otrok rodil en otrok z alkoholom povezanimi motnjami. Po podatkih Perinatalnega informacijskega sistema se je v Sloveniji od leta 1997 do 2012 rodilo 16 otrok, pri katerih je bila takoj ob rojstvu prepoznana prizadetost zaradi materinega uživanja alkohola. Vendar je ta številka po mnenju Hovnik Keršmančeve podcenjena.

Ker zdravila za te motnje ni, na NIJZ svetujejo, da ženske ne pijejo alkohola vseh devet mesecev nosečnosti, prav tako tudi ne takrat, ko načrtujejo nosečnost in dojijo otroka. Ker v nosečnosti ni varne količine alkohola, svetujejo popolno abstinenco. Potrebna pa je tudi podpora partnerja in okolice.

Kranjska območna enota NIJZ v sodelovanju z nekaterimi drugimi strokovnjaki lani in letos na Gorenjskm vodi projekt Alkohol in nosečnost, ki ga sofinancira ministrstvo za zdravje. V okviru raziskave opravljena anketa kaže, da tretjina nosečnic pije alkoholne pijače. Predvsem jih veliko meni, da manjša količina alkohola ne škodi.

Thinkstock

Pri tem pa velja, da visoko tvegano uživanje alkohola med mladimi ženskami narašča. Zato je razširjenost in trend pitja med ženskami v rodni dobi področje, ki mu je treba posvečati več pozornosti, so prepričani strokovnjaki.

Slovenija letos prvič obeležuje mednarodni dan osveščanja o FAS, ki se simbolno obeležuje 9. dne v 9. mesecu v letu ob 9. uri in 9 minut. Vključuje se v mednarodno kampanjo, ki jo je zasnoval Benettonov komunikacijski raziskovalni center Fabrica.

"Dejstvo je, da se s tem v Sloveniji doslej še nismo spopadli na primeren način, kaj šele, da bi glede FASD sprejeli kakršnekoli politične ukrepe. Glede na to, da je Slovenija v evropskem vrhu po popitem alkoholu, in da smo hkrati pomembna država proizvajalka alkoholnih pijač, obstaja zelo velika verjetnost, da je FASD pri nas precej podcenjen", opozarja nacionalna vodja kampanje za Slovenijo z Inštituta Utrip Sanela Talić.