Zanimivosti

Spregovoril strokovnjak za podnebne spremembe: Prihaja ledena doba

R.T.
17. 10. 2015, 13.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Eden od vodilnih strokovnjakov na področju podnebnih sprememb trdi, da je odkril matematične anomalije, ki bodo ovrgle globalno segrevanje.

Twitter

Dr. David Evans – v preteklosti je deloval v avstralski vladni agenciji (Australian Greenhouse Office), zadolženi za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov – pravi, da so napovedi v zvezi z globalnim segrevanjem zaradi napake pretirane. Akademik iz Pertha je namreč analiziral zapletene matematične domneve, uporabljene za napovedovanje podnebnih sprememb, danes pa tako napoveduje, da bodo svetovne temperature stagnirale do leta 2017, ko se bo začelo ohlajevanje, leta 2030 pa bo sledila ledena doba.

Twitter

Med leti 2017 in 2021 se bo temperatura ohladila za 0,3 stopinje Celzija, ocenjuje dr. David Evans.

Napake v izračunih

Kot pravi Evans, so bile v standardne modele, ki napovedujejo dvigovanje temperatur v prihodnosti, vključene temeljne napake, kar se odraža v napihnjenih matematičnih – in zato tudi temperaturnih – napovedih. »Na področju podnebnih sprememb je prišlo do soočenja,« je dejal Evans. »Skeptiki kažejo na empirične dokaze, ki niso skladni s podnebnimi modeli. Nekateri znanstveniki pa vztrajajo, da so njihovi izračuni, ki kažejo na izredno občutljivost na ogljikov dioksid, pravilni. Zato, ker pač temeljijo na uveljavljenih postopkih.«

Manjši vpliv od pripisanega

Evans pravi, da je začrtal arhitekturo uporabljanih podnebnih modelov in odkril, da medtem ko fizika v njih ni bila napačna, je bila uporabljena nepravilno. Iz tega izvira zelo pretirana ocena vpliva, ki naj bi ga na naše temperature imel ogljikov dioksid. »Ne obstajajo nikakršni empirični dokazi, da naraščanje ogljikovega dioksida tako hitro dviga temperaturo na površju našega planeta, kot ocenjujejo pri Medvladnem forumu o podnebnih spremembah (IPCC). Ogljikov dioksid sicer ima vpliv, a ta znaša le petino ali desetino pripisanega,« je dejal in dodal: »Ogljikov dioksid ne poganja podnebja; zaslužen je za manj kot 20 odstotkov globalnega segrevanja v zadnjih nekaj desetletjih.«

Skratka, tako Evans, ogljikov dioksid povzroča le minimalno segrevanje. Tega naj bi po njegovem mnenju poganjali dejavniki, na katere nimamo vpliva. In čeprav je prepričan, da se ne moti, se boji, da ga svetovne vlade ne bodo upoštevale: »Te ugotovitve bodo skoraj gotovo naletele na gluha ušesa pri tistih na oblasti. Politične ovire so preprosto prevelike.«