Srbski orli za finale z Američani odpravili galske peteline

STA/ mv
13. 9. 2014, 08.15
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55

Reprezentanca Srbije je drugi finalist svetovnega prvenstva v Španiji. V polfinalni tekmi v Madridu so premagali Francijo z 90:85 in si zagotovili boj za zlato medaljo v nedeljo ob 21. uri z ZDA. Francozi pa bodo danes ob 18. uri igrali za bron z Litvo. V prvem polfinalu so v četrtek Američani s 96:68 premagali Litovce.

Potem ko so prvi favoriti prvenstva Američani svoj del naloge opravili brezhibno in se prek Litve, ki je zdržala le en polčas, uvrstili v veliki finale svetovnega prvenstva, sta v petek na parket stopili še najbolj vroči reprezentanci. Francozi so z zmago v četrtfinalu šokirali prireditelje tekmovanja Špance in jim zaprli vrata do medalj, Srbi pa so po zadržanem začetku tekmovanja stopnjevali ritem in so do Francozov prišli že primerno ogreti. V polfinalu pa so nato vodili večino tekme ter na koncu po vroči in napeti končnici zasluženo slavili in se prebili v veliki finale.

Začetek tekme, že druge medsebojne teh ekip v Španiji (v skupini so za točko zmagali Francozi), je pripadel Srbom. Že v prvi četrtini so ušli za sedem točk, sredi druge pa po trojki Miloša Teodosića in košu Miroslava Raduljice že na + 15. Pri Francozih je za nameček Nicholas Batum dobil udarec v glavo in za nekaj minut obsedel na klopi, selektor Vincent Collet pa je zaman iskal pravo peterko, ki bi se zoperstavila razpoloženi Srbiji (Teodosić je že do polčasa nabral 18 točk), in v 20. minuti je bilo na semaforju že 46:32.

Nalet Srbije je v tretji četrtini za nekaj minut popustil, toda Francozi niso mogli priti bližje kot do 12 točk zaostanka. Izbranci Saše Đorđevića pa so delali vse, kar so si zamislili, in spravljali v obup Francoze. Batum je sicer ujel strelski ritem, toda imel je premalo razpoloženih soigralcev.

Srbija je zadnjo četrtino začela s 15 točkami naskoka, nato so si privoščili skoraj triminutni strelski mrk. Francozi so izkoristili priložnost in pritisnili, pet minut pred koncem pa je bilo le še 63:57, po trojki Evana Fournierja pa le še 65:61.

Izjemni Batum je nato s trojko evropske prvake spet približal le na - 4 (70:66), a so sledili koš in prosta meta Bogdanovića. Ko se je zdelo, da je po trojki Teodosića vsega konec, so Francozi minuto pred koncem približali le na - 3 (79:82). 40 sekund pred koncem je semafor kazal 84:81, Teodosić je zapravil napad, nato pa napravil še osebno napako nad Heurtelom, ki je zadel prosti met (82:84). Žogo je ujel Kalinič, ki je nato s prostih metov 16 sekund pred koncem povišal na + 4 (86:82), nato je bil natančen še Bjelica za izid 88:82. Batum je s hitro trojko zmanjšal razliko, a je bil sekundo pred koncem Marko Simonović natančen pri izvajanju prostih metov.

Francozi so v sijajni zadnji četrtini zadeli kar 39 točk, kar pa še vedno ni zadoščalo za spremembo izida. Prvi strelec tekme je bil s 35 točkami Batum, 17 jih je prispeval v zadnji četrtini. Sijajen Batum je Srbom nasul kar osem trojk, pri Srbih je bil najboljši Teodosić s 24 točkami ter petimi trojkami.

Tekma za tretje mesto med Litvo in Francijo bo na sporedu v soboto ob 18. uri v Madridu, finale med ZDA in Srbijo pa prav tako v španski prestolnici v nedeljo ob 21. uri.

* Dvorana Palača športov, gledalcev 13.000, sodniki: Christodolou (Grčija), Chiti (Argentina), Maranho (Brazilijia).
* Francija: Heurtel 12 (5:6), Batum 35 (5:6), Diot 2, Lauvergne 4, Kahudi, Jackson 3, Fournier 10 (2:2), Pietrus, Gobert 4, Diaw 13, Tille, Gelabale 2.
* Srbija: Teodosić 24 (1:2), Simonović 2 (2:2), Jović, Bogdanović 13 (3:4), Bjelica 10 (4:4), Marković 11 (0:1), Kalinić 8 (2:4), Birčević, Krstić 11 (3:4), Raduljica 11 (3:4), Katić, Štimac.
* Prosti meti: Francija 12:14, Srbija 18:25.
* Met za dve točki: Francija 14:30, Srbija 24:41.
* Met za tri točke: Francija 15:33 (Heurtel, Batum 8, Jackson, Fournier 2, Diaw 3), Srbija 8:15 (Teodosić 5, Bogdanović 2, Marković).
* Skoki: Francija 32 (9 + 23), Srbija 28 (3 + 25).
* Osebne napake: Francija 20, Srbija 18.
* Pet osebnih: Marković.