Peter Prevc tudi v Planici na stopničkah

STA/U.K.
21. 3. 2014, 17.15
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54

Peter Prevc nadaljuje z odličnimi nastopi. Na posamični tekmi svetovnega pokala v Planici je osvojil tretje mesto. V finalni seriji je nastopilo kar sedem Slovencev.

Zmagal je Nemec Severin Freund, drugi je bil Norvežan Anders Bardal. Dvakratni olimpijski zmagovalec Poljak Kamil Stoch si je s četrtim mestom zagotovil zmago v skupnem seštevku svetovnega pokala.

Domači adut Prevc je v finalni seriji uvodne tekme finala svetovnega pokala na prenovljeni Bloudkovi velikanki znatno izboljšal svoj nastop. Slovenski skakalec rekorda skakalnice ni dosegel ali presegel, je pa znova v svetovnem pokalu stopil na oder za zmagovalce. V prvi seriji se je s skokom dolgim 129 metrov in z oceno 142,1 točke zavihtel na četrto mesto, v finalu pa je s skokom dolgim 134,5 metra, skupno oceno 287,3 točke, pristal na stopničkah, pred njim sta se uvrstila le Bardal, vodilni po prvi seriji, in Freund, ki je poskrbel za nov rekord skakalnice. Nemec je že v prvi seriji skočil 137,5 metra, nato pa je rekordno daljavo ponovil še v finalu.

Sanje domačih ljubiteljev skokov o slovenskem zmagovalcu skupnega seštevka svetovnega pokala je razblinil dvakratni olimpijski prvak Poljak Kamil Stoch, šesti po prvi seriji, je bil v finalni nazadnje četrti (131,5 m, 134 m; 283,9), s čimer si je predčasno zagotovil skupno zmago. Drugouvrščeni je Freund (1223), na tretjem mestu pa je Prevc (1212) z zaostankom le 11 točk.

Odlično se je v finalu znašel izkušeni Robert Kranjec, 24. po prvi seriji (126 m, 128 m; 263,4 točke), je z dobrim drugim skokom prevzel vodstvo, ki ga kar dolgo ni izpustil iz rok. Šele japonski veteran Noriaki Kasai (128,5 m, 135,5 m; 276,8 točke), 12. po prvi seriji, je s skokom, ki je presegel 135 metrov za 13,4 točke prehitel slovenskega asa.

Kranjca ni prehitel niti Cene Prevc (128 m, 130 m; 260,5 točke), ki je na prenovljeni Bloudkovi velikanki v prvi seriji pristal na 14. mestu, nato pa se s skokom 130 metrov vseeno veselil svojih prvih točk.

Za Kranjcem se je uvrstil tudi Nejc Dežman. V prvi seriji je bil s skokom dolgim 126,5 metra 22., v drugi seriji pa je skočil precej slabše, dosegel je daljavo 118 metrov, skupna ocena 252,3 točke mu je prinesla 22. mesto. Prekratek za prevzem vodstva je bil tudi Matjaž Pungertar (127 m, 121 m; 249,2 točke). Pungertar, 17. po prvi seriji, je zaostal tudi za Dežmanom, ter nazadnje pristal na 23. mestu.

Jurij Tepeš, 30. po prvi seriji, je v finalni seriji nekoliko popravil svoj nastop. Skočil je 128 metrov, v prvi seriji 121 metrov, pripadla pa mu je skupna ocena 248,6 točke. Nekoliko slabši je bil Robert Hrgota, 27. po prvi seriji, (123,5 m, 121,0 m; 246,5 točke) je vseeno za dve mesti popravil svojo končno uvrstitev.

Anže Lanišek (34.), Jaka Hvala (47.) in Anže Semenič (diskvalificiran) so ostali brez finalne serije. Že v četrtkovih kvalifikacijah pa so obstali Jernej Damjan, Tomaž Naglič in Rok Justin.

V prvi seriji je nov rekordni mejnik planiške skakalnice postavil Norvežan Bardal, ki je skočil 136,5 metra, le nekaj minut pozneje je rekordno znamko izboljšal Nemec Freund (137,5 m).