Znova zlil žolč na vodilne

Girkin: Rusija je v Ukrajini doživela strateški poraz, a razen »grešnih kozlov« za to nihče ne odgovarja

R.T.
17. 12. 2022, 20.44
Posodobljeno: 17. 12. 2022, 20.51
Deli članek:

Po oceni enega najbolj gorečih podpornikov invazije na Ukrajino in tudi enega večjih kritikov ruskega ministrstva za obrambo se utegne vojna končati s »padcem političnega režima in Rusije kot države.«

Profimedia
Igor Girkin

Igor Girkin, znan tudi kot Strelkov, je nekdanji obrambni minister samooklicane Donecke ljudske republike in poveljnik proruskih upornikov v Ukrajini ter tudi nekdanji častnik ruske zvezne varnostne službe (FSB), ki je odigral eno ključnih vlog v ruski priključitvi Krima leta 2014. Girkin je tudi goreč podpornik invazije na Ukrajino s pogosto skrajnimi stališči, po neuspehih ruske vojske pa brez dlake na jeziku že mesece tudi kritik ruskega ministrstva za obrambo na čelu z obrambnim ministrom Sergejem Šojgujem. Zdaj, ko se je pred dnevi po približno mesecu dni na fronti vrnil v Rusijo, je svoj gnev znova zlil na rusko vodstvo. Po njegovih ocenah je Rusija v Ukrajini že doživela »strateški poraz.«

V včeraj objavljenem videoposnetku je dejal, da razvlečena vojna v Ukrajini gre na roke »zahodnim zaveznikom Ukrajine, v prvi vrsti ZDA.« Ocenil je še, da se dolgotrajna morija, ki se jo zdaj imenuje »rusko-ukrajinska vojna,« utegne končati s »padcem političnega režima in Rusije kot države.« Pa sam vidi rešitev iz zagate, kako bi lahko Rusija v vojni naredila preobrat? Za zmago bodo potrebne spremembe v »ozadju,« torej pri odločevalcih in tistih, ki so odgovorni za organizacijo, kjer pa »ničesar ne storijo.« Girkin je bil že v preteklosti kritičen do mobilizacije, ki jo je ruski predsednik Vladimir Putin odredil šele v drugem delu septembra. Ne samo, da je bila prepozna, mobiliziranim vojakom po njegovem mnenju ne nudijo niti ustreznega usposabljanja niti opreme. Še enkrat več je zamahnil tudi po vodilnih , ko je dejal, da bi se, če bi Rdeča armada med drugo svetovno vojno v letih 1942 in 1943 ohranila iste poveljnike, kot jih je imela, ko je Sovjetska zveza leta 1941 vstopila v vojno, nemška vojska morda prebila čez Ural. »Skoraj podobno sliko imamo zdaj,« je poudaril in dodal, da so bili v skoraj desetih mesecih vojne »največji porazi« ruske vojske »strateške narave.« Razburja ga tudi dejstvo, da razen »grešnih kozlov« za ta strateški poraz nihče ne odgovarja.