PADEC KRIPTO KRALJA

Droge, seks in izgubljene milijarde

Tina Nika Snoj/revija Jana
17. 12. 2022, 20.52
Deli članek:

Laži, droge, odprta spolnost, poslovne goljufije in kopica znanih obrazov sestavljajo največji škandal, ki ga je kripto svet kdaj doživel. Sam Bankman-Fried, glavni akter, zdaj nosi rekord v padcu premoženja. Čez noč je izgubil 16 milijard dolarjev. Še več pa so izgubili vlagatelji.

Profimedia
Sam Bankman-Fried, čudežni deček kripta, je v enem dnevu izgubil 16 milijard.

Sam Bankman-Fried je bil še pred mesecem čudežni deček kripta in direktor ene največjih borz kriptovalut. Družil se je z uglednimi politiki in največjimi svetovnimi zvezdami ter svetoval predsedniku ameriške komisije za vrednostne papirje in borzo o zakonski regulativi. Bil je stalnica v največjih medijih, ti so ga poimenovali beli vitez kripta, saj je bil njegov moto »služim, da darujem«. Njegovo osebno premoženje je bilo ocenjeno na 16 milijard dolarjev, vrednost njegove kriptoborze FTX pa na 40 milijard. V njej so imeli denar največji vlagatelji in skladi, med drugim razvpiti BlackRock, največji investicijski sklad na svetu.

V nekaj tednih pa se je izkazalo, da je SBF, kot ga skrajšano imenujejo, v resnici največji prevarant v zgodovini kripta. 

Beli vitez kripta. SBF je svoj meteorski vzpon začel leta 2017, ko je ustanovil Alameda Research, investicijski sklad, specializiran za kriptovalute. Dve leti pozneje je s partnerjem Garyjem Wangom ustanovil še FTX, borzo za trgovanje s kriptovalutami in finančnimi instrumenti. Lansiral je tudi lastni kriptokovanec, FTT, in ta je skupaj s priljubljenostjo borze hitro poletel v višave, saj je njegova tržna vrednost od začetka leta zrasla za več kot 850 odstotkov. FTX je bila hit, vsi so borzo in njenega ustanovitelja kovali v nebo, vsi so sklepali pogodbe z njim. Oglaševali so jo, med drugimi, manekenka Gisele Bündchen in zvezdnik ameriškega nogometa Tom Brady ter moštvo Miami Heats. Svojo podobo belega viteza kripta je SBF načrtno gojil tudi z dobrodelnostjo. Na vsa usta je zagovarjal tako imenovani učinkoviti altruizem – služiti denar, da lahko z njim delaš dobro. Alameda Research in FTX sta zanj le orodji, da lahko pomaga svetu, je govoril. V naslednjem desetletju se je zaobljubil darovati več milijard dolarjev za dobrodelne namene. Srčno dober je bil tudi do politike. V zadnjem letu in pol je obema političnima poloma v ZDA doniral kar 70 milijonov dolarjev in s tem postal eden največjih finančnih podpornikov tako demokratov kot republikancev.

V enem dnevu je izgubil vse. SBF je stal na vrhu (kripto) sveta. Potem pa se je njegov imperij zrušil v manj kot tednu dni. Vse se je začelo s tvitom Džao Čangpenga, ustanovitelja konkurenčne kripto borze Binance. V njem je imetnike kovanca FTT opozoril, da bodo zaradi razkritij v zvezi z FTX prodali za 530 milijonov FTT ter da bo cena padla. Trg je silovito odreagiral. Milijon strank FTX je hitelo dvigovati svoje kriptovalute z borze in prodajati kovanec FTT, katerega vrednost je strmoglavila. V enem dnevu je bila likvidnost borze izčrpana, trgovanje in dvigi pa zamrznjeni. Izkazalo se je, da je podjetje prirejalo svoje poslovne knjige, mešetarilo z denarjem vlagateljev in »posojalo« denar vodstvenemu kadru. V njem je na papirju še okoli štiri milijarde investicij, ki jih investitorji verjetno nikoli ne bodo dobili povrnjenih. SBF osebno je čez noč izgubil vseh 16 milijard, kolikor naj bi bil vreden. Obenem pa so na dan začele prihajati podrobnosti o malverzacijah in goljufijah, ki sta se jih posluževala SBF in druščina devetih »vodstvenih kadrov« ter pikantne podrobnosti iz njihovega zasebnega življenja.

Vedeli niso niti, koliko zaposlenih imajo. FTX in Alameda sta zdaj v stečaju. Le dan po objavi tega pa se je zgodil vdor v sistem in tat  je odnesel skoraj 500 milijonov dolarjev vredne kriptokovance. Zanimivo bi bilo vedeti, kdo stoji za njim. Ko je FTX prijavila stečaj, je krmilo prevzel John Ray III., stečajni upravitelj, ki je med drugim nadzoroval stečaj Enrona, nosilca nelaskavega naslova najhujše poslovne goljufije v zgodovini. Ray je FTX-ovo delovanje opisal kot šokantno. »Še nikoli v svoji karieri nisem videl tako popolnega izpada nadzora in tako popolne odsotnosti zanesljivih finančnih informacij, kot se je to zgodilo tukaj.«

Delovanje podjetja opisuje takole. Vse skupaj je vodila majhna skupina neizkušenih in nepoučenih ljudi, nekateri med njimi so imeli dvomljivo finančno preteklost. Do zaupnih gesel uporabnikov so dostopali preko nezavarovanih skupinskih elektronskih naslovov. Koliko denarja je na borzi, sploh niso vedeli, zabeleženega niso imeli niti tega, koliko in katere kriptovalute ima določen uporabnik. Poslovne odločitve so sprejemali po Snapchatu, mobilni aplikaciji, ki sproti briše objave, na isti način so potrjevali stroške zaposlenim. Koliko zaposlenih imajo, sploh vedeli niso. Denar so iz FTX nakazali Alamedi, kar je v tradicionalnih financah kriminal. Z denarjem podjetja so kupovali hiše in krili zasebne stroške sebi in svetovalcem. Nakazovali so si tudi »posojila«. SBF si je tako od Alamede izposodil kar milijardo dolarjev.

Poliamorija, droge in igranje igric. Razen SBF, ki ima trideset let, so vsi preostali akterji v tej bizarni zgodbi stari manj. Izkušenj v finančnem svetu imajo komaj kaj. Direktorica Alamede Caroline Ellison je, denimo, preden je dobila v upravljanje več kot deset milijard dolarjev, le leto in pol delala v borznoposredniški hiši. Njena glavna kvalifikacija je bila očitno to, da je SBF-jevo bivše dekle. Bivše sicer ni najboljši opis, saj so bili FTX-ovi glavni kadri med seboj vsi v razmerjih, partnerje pa so občasno menjavali. Vseh deset je prebivalo v razkošnem domovanju na Bahamih, to je služilo tudi kot pisarna in se ponaša s šestimi spalnicami, dvema dvigaloma, igriščem za golf in privezom za čolne. Tam so živeli lagodno življenje, polno vegetarijanske hrane, odprte spolnosti in drog. »Stimulansi, ko se zbudite, uspavalne tablete, če jih potrebujete, da zaspite,« je svoj čas objavil na Twitterju SBF. Kot stimulans naj bi uporabljali zdravilo, imenovano EMSAM, v obliki obliža. Je derivat metamfetamina, ki se uporablja za zdravljenje simptomov Parkinsonove bolezni in dviga raven energije. Žal pa stranski učinki vključujejo kompulzivno hazardiranje. Morda je zato lahko po telefonu sklepal milijonske posle, medtem ko je na računalniku igral igrice. O jemanju drog je pisala tudi Caroline. »Nič boljšega kot redna uporaba amfetamina, da bi razumeli, kako neumne so običajne izkušnje brez zdravil,« je delila s svetom. Brez zadržkov je v svojem blogu opisala tudi odnos do poliamorije – romantične zveze, ki jo sestavlja več oseb. »V raziskovanju poliamorije sem prišla do zaključka, da je edini sprejemljivi pristop 'cesarski kitajski harem'. Ne verjamem v to enakopravno sranje. Vsak bi moral imeti lestvico svojih partnerjev, ljudje bi morali vedeti, kam na lestvici sodijo, in za višje položaje bi se morali biti hudi boji,« je zapisala. O svojem delu direktorice Alamede pa je v intervjuju dejala, da za poslovne odločitve ne bi potrebovala diplome, uporablja največ osnovnošolsko matematiko. Mirno je pred kamero tudi priznala, da je izgubila že na tone denarja. Svojo masko je po razkritjih odložil tudi beli vitez. Priznal je, da sta bili dobrosrčnost in dobrodelnost samo igra. »Zahodnjaki smo pač tako 'woke' (prebujeni v smislu morale in etike). Ljudje hočejo slišati take stvari, potem si jim všeč …,« je zapisal v sporočilu novinarju. Priznal je tudi, da ni vedel, koliko je podjetje zadolženo in koliko denarja ima na voljo. Pa tudi to, da so sestrski Alamedi omogočili, da je na FTX trgovala tako, da ni mogla izgubiti denarja. Kar se tiče regulatorjev, katerim naj bi pomagal pripraviti zakone, ki bodo prej ali slej urejali kriptotrge, pa je komentiral: »Naj se j…, tako ali tako so za samo škodo!« Za takšne, kot je SBF, gotovo. A ravno on je zdaj najboljši izgovor držav, da se vmešajo v kripto in ga urežejo po svojih merilih.

Nerazumljivo in noro je, da nihče ni videl ali pa sploh pogledal za bleščečo fasado tako FTX kot Alamede. Še zanimiveje pa je, da Sam Bankman Fried še vedno ni za zapahi. Nasprotno, po vseh razkritjih ga mediji, kot je New York Times, predstavljajo kot le nekoliko poslovno nerodnega, nepoučenega in neškodljivega dobrodelneža, ki se je uštel pri tem, koliko sredstev sploh ima njegovo podjetje. Očitno so vse tiste politične donacije delovale.

Foto:

1.     Vodilna

2.     Sam Bankman-Fried, čudežni deček kripta, je v enem dnevu izgubil 16 milijard.

3.     »Največkrat spim kar na sedežni vreči,« je rad pojasnjeval SBF, v smislu, da dela noč in dan.

4.     Caroline Ellison, 28-letnica, ki je praktično brez izkušenj upravljala deset milijard.

5.     SBF si je domač s politiki z obeh polov.

6.     in 7. Kriptoborzo FTX sta oglaševala tudi Gisele Bündchen in Tom Brady.

8. Luksuzno domovanje na Bahamih, kjer živi vseh deset vodstvenih kadrov propadlega podjetja.

***null***