Brexit

Zaostreno: kako po novem v Veliko Britanijo

T.L./STA
6. 9. 2017, 11.16
Posodobljeno: 6. 9. 2017, 11.43
Deli članek:

Notranje ministrstvo razmišlja o zaostritvi definicije družinskih članov, ki jih imajo delavci iz držav članic EU pravico pripeljati s seboj v Veliko Britanijo.

Reuters
Dokument razkriva, kako naj bi London po brexitu omejil priseljevanje iz EU.

Velika Britanija naj bi po t. i. brexitu omejila število prihodov manj kvalificiranih delavcev iz EU in prihodov družinskih članov evropskih priseljencev, razkriva tajen dokument notranjega ministrstva, ki ga je pridobil britanski časnik Guardian in ga v torek zvečer objavil na svoji spletni strani.

V dokumentu ministrstvo na 82 straneh predlaga, kako omejiti oziroma nadzorovati priseljevanje v Veliko Britanijo, potem ko bo ta zapustila EU. Prostega pretoka ljudi, ki velja v uniji in torej zaenkrat tudi še za to državo, naj bi bilo konec.

"Preprosto rečeno to pomeni, da bi moralo priseljevanje - če naj se smatra kot dragoceno za državo kot celoto - koristiti ne le migrantom samim, ampak tudi obstoječim prebivalcem," piše v dokumentu.

Ministrstvo za državljane EU, ki bodo na Otok prihajali po brexitu, načrtuje dualni sistem: tisti, ki bodo želeli tam ostati dlje časa, bodo morali pridobiti dovoljenje za bivanje za obdobje dveh let, razen visoko kvalificirani delavci, ki bodo lahko pridobili petletno dovoljenje za bivanje.

Zaostreno do družinskih članov

Poleg tega notranje ministrstvo razmišlja o zaostritvi definicije družinskih članov, ki jih imajo delavci iz držav članic EU pravico pripeljati s seboj v Veliko Britanijo. Ta pravica naj bi po novem veljala le še za delavčevega partnerja, otroke mlajše od 18 let in pa za od njega odvisne odrasle sorodnike.

Osebna izkaznica ne bo več dovolj

Novosti naj bi Britanci uvedli tudi na mejah, saj naj bi, sodeč po razkritem dokumentu, od vseh državljanov EU zahtevali, da pri prečkanju meje pokažejo potni list in ne le osebne izkaznice kot sedaj. Ta ukrep naj bi začel veljati že takoj po izstopu Britanije iz EU, ki je načrtovan za 29. marec 2019.

Za polno implementacijo ostalih načrtovanih ukrepov je predvideno obdobje dveh let po brexitu.

Na britanskem notranjem ministrstvu dokumenta po poročanju francoske tiskovne agencije AFP niso želeli komentirati, češ da bodo svoje predloge za nov sistem priseljevanja predstavili jeseni.

EU v pogajanjih o brexitu kot svojo glavno prioriteto izpostavlja prav pravice državljanov. London je junija predstavil načrte, po katerih bodo lahko državljani EU, ki bodo v Veliki Britaniji zakonito bivali že pred brexitom, pridobili časovno neomejeno dovoljenje, da tam tudi ostanejo, spominja AFP.