Po britanski odločitvi

Pozivi k referendumom v Franciji, Italiji in na Nizozemskem

M.K./STA
24. 6. 2016, 08.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Vodje skrajne desnice na Nizozemskem Geert Wilders, v Franciji Marine Le Pen in Italiji Matteo Salvini so davi, ko je postalo jasno, da so se Britanci na četrtkovem referendumu odločili za izstop iz Evropske unije, že pozvali k podobnim referendumom v svojih državah.

Reuters
Geer Wilders: "Sami želimo biti odgovorni za svojo državo, za svoj denar, svoje meje in svojo priseljensko politiko."

Geert Wilders je napovedal, da bo tudi on sklical referendum o članstvu Nizozemske v EU, če bo po splošnih volitvah marca prihodnje leto izbran za novega premierja.

"Sami želimo biti odgovorni za svojo državo, za svoj denar, svoje meje in svojo priseljensko politiko," je zapisal v sporočilu za javnost. "Nizozemci morajo čim prej dobiti priložnost, da se izjasnijo o članstvu Nizozemske v EU," je dodal.

Tudi vodja francoske Nacionalne fronte Marine Le Pen je pozvala k referendumu in poudarila, da "svoboda naposled vedno zmaga". Njen namestnik Florian Philippot pa je tvitnil, da je zdaj čas za frexit.

Vodja italijanske skrajne desničarske in evroskeptične Severne Lige Matteo Salvini je čestital Britancem za odločitev na referendumu in dejal, da bi morala biti Italija naslednja. "Hura za pogum svobodnih državljanov! Srce, glave in ponos premagajo laži, grožnje in izsiljevanje. Hvala, zdaj smo mi na vrsti," je Salvini zapisal na Facebooku.

Tudi nemška evroskeptična stranka Alternativa za Nemčijo (AfD) je pozdravila odločitev Britancev. "Britanci so naredili veliko uslugo Evropi s svojo suvereno odločitvijo," je izjavila podpredsednica stranke in poslanka v Evropskem parlamentu Beatrix von Storch. "Veselimo se, da bomo dobri sosedi," je dodala.