EP v nogometu

Platforma za divjanje

Sašo Avramovič
13. 6. 2016, 07.10
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

V Franciji se je po novembrskih terorističnih napadih v Parizu začelo z velikim varnostnim vprašajem. A uvod EP je pokazal, da so največja nevarnost še naprej nogometni huligani.

Arhiv Svet24
Spopadi med angleškimi in ruskimi navijači.

V Marseillu so se v soboto navijači spopadli že pred tekmo med Anglijo in Rusijo, a tudi tik pred koncem tekme so, tako je bilo videti na posnetkih, ruski navijači vdrli med angleške, ki so sedeli v sosednjem delu stadiona, in začeli divji pretep. Nekateri Angleži so zbežali celo preko ograje v notranji del stadiona Velodrome. Bilanca sobotnega dogajanja še ni narejena, saj so se posamezni izgredi nadaljevali tudi po tekmi. Francoska tiskovna agencija AFP poroča o 35 ranjenih, notranji minister Bernard Cazeneuve pa je potrdil, da je eden od angleških navijačev huje ranjen in v smrtni nevarnosti.

Novi varnostni ukrepi

»Uefa obsoja dogodke v Marseillu. Za ljudi, ki se udeležujejo tega nasilja, v nogometu ni prostora.« Evropska nogometna zveza (Uefa)

Pri Evropski nogometni zvezi se pripravljajo na nove varnostne ukrepe, prva pa je na potezi disciplinska komisija, saj je bilo na stadionu videti tudi, kot da posamezne navijaške skupine niso dovolj dobro ločene med seboj. »Uefa obsoja dogodke v Marseillu. Za ljudi, ki se udeležujejo tega nasilja, v nogometu ni prostora,« pa je bilo po tekmi prvo jasno sporočilo, da si pri Uefi želijo narediti red. »Vsekakor morajo dogodke najprej analizirati v lokalnem organizacijskem komiteju,« je na to odgovoril Aleksej Sorokin, prvi mož organizacije nogometnega SP v Rusiji 2018. Divjanje ruskih navijačev pa že zdaj odpira tudi vprašanje okrog SP v Rusiji. »Kaj ima s tem SP 2018?« pa je ruskega ministra za šport Vitalija Mutka v zvezi s tem povzela ameriška agencija AP.

Policija ni imela lahkega dela

Vodja združenja angleških navijačev Kevin Miles poudarja, da je treba umiriti le peščico divjakov.

A očitno so nogometne tekme le platforma za divjanje. V Marseillu težav niso povzročali le angleški in ruski huligani. Tem so se pridružili tudi lokalni francoski divjaki. Policija nedvomno ni imela lahkega dela, na koncu pa je priprla šesterico huliganov in iz lastnih vrst poročala o treh lažje ranjenih varuhih reda in miru. Angleži so izgrede v Marseillu začeli že v četrtek in petek. Najhuje je bilo v predelu starega pristanišča, kjer je policija uporabila tudi solzivec. A tudi ruski navijači jim niso ostali ničesar dolžni in televizijske kamere so ujele trenutke hudih spopadov, v katerih sta obe strani uporabili vsa sredstva, ki so se znašla pri roki. A Marseille, tam so za tekmo mobilizirali 1200 policistov, ni osamljen primer. Časnik Nice Matin je v petek poročal o spopadih navijačev Severne Irske z domačini, kjer je pravi izgred preprečila policija, vseeno pa je bila bilanca sedem ranjenih.

Izgredi imajo dolgo brado

Sicer pa imajo angleški izgredi v Marseillu dolgo brado. Znani so dogodki iz leta 1998, ko so se Angleži v Marseillu dva dni spopadali predvsem z domačimi mladimi navijači in navijači Tunizije. A vodja združenja angleških navijačev Kevin Miles poudarja, da je treba umiriti le peščico divjakov. »Velika večina tukaj preživlja čudovite dni. Res je veliko glasnih, a ti uživajo v rajanju in lepem vremenu na jugu Francije,« je Miles dejal za televizijo Sky News. Še več, Miles trdi, da so bili številni mirni angleški navijači žrtve napadov ruskih in domačih huliganov in da je šlo v nekaterih primerih zgolj za samoobrambo, priznava pa, da je pri enih in drugih svoje dodal tudi alkohol.