Svet

Na Škotskem začetek kampanje pred referendum o neodvisnosti

STA/M.J.
30. 5. 2014, 12.24
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Na Škotskem se je danes začela uradna kampanja pred referendumom, na katerem bodo Škoti 18. septembra odločali o morebitni odcepitvi od britanskega Združenega kraljestva. Medtem ko bo škotska vlada ljudi poskušala prepričati v podporo neodvisnosti, bo vlada v Londonu prizadevanja usmerila v nasprotno smer.

Javnomnenjske raziskave zaenkrat kažejo, da so tisti, ki podpirajo razpad 307 let stare zveze, v manjšini. Glede na zadnje ankete je tistih, ki so proti samostojnosti dežele kiltov in whiskyja, od 40 do 50 odstotkov, medtem ko jih od 30 do 37 odstotkov škotsko neodvisnost podpira. Je pa res, da je še velik odstotkov neodločenih in prav ti bi lahko bili jeziček na tehtnici.

"Nekaj mesecev smo še oddaljeni in podobno kot na splošnih volitvah se številni odločijo v zadnjem mesecu ali tednih. Stvari se lahko spremenijo," ocenjuje strokovnjak za volitve iz svetovalnega podjetja ComRes Tom Mludzinski.

Britanske glavne politične stranke že ves čas družno svarijo pred posledicami morebitne razdružitve, predvsem gospodarske. Po njihovem mnenju je Škotska lahko bogatejša in vplivnejša samo kot del Združenega kraljestva.

Prav tako bi morebitna škotska samostojnost oslabila britansko diplomacijo in pod vprašaj postavila stalni sedež Velike Britanije v Varnostnem svetu Združenih narodov, opozarjajo poznavalci. Britanska vlada pod vodstvom premiera Davida Camerona želi prepričati tudi z argumentom, da je Velika Britanija ena od najuspešnejših družbenih in političnih zvez na svetu.

Na drugi strani škotski prvi minister Alex Salmond iz Škotske nacionalne stranke (SNP) meni, da bi samostojnost in s tem tudi nazor nad nafto v Severnem morju Škotsko uvrstila med najbogatejše države na svetu. Meni tudi, da je napočil čas, da Škoti samo odločajo o svoji usodi, brez "okov" britanskega parlamenta s sedežem v Londonu.

"Obe vladi sta vstopili v občutljivo fazo, saj bosta sedaj obe običajne Škote poskušali prepričati, ali naj septembra glasujejo za ali proti. Kar bo morda najodločilnejše je, ali bodo ljudje mislili, da jim bo bolje ali slabše," je po poročanju britanskih medijev ocenil profesor politologije na edinburški univerzi Charlie Jeffrey.

16 tednov pred referendumom imata oba tabora za svojo predreferendumsko kampanjo natančno določen znesek, 1,5 milijona britanskih funtov.

Pobudo za referendum o samostojnosti Škotske je dala SNP, ki je leta 2011 slavila na škotskih parlamentarnih volitvah. Referendumsko vprašanje z možnima odgovoroma "da" ali "ne" se bo glasilo: Ali naj Škotska postane samostojna država?

Pravico do udeležbe na referendumu bodo imeli vsi, ki so stari 16 let ali več in živijo na Škotskem. To pomeni, da okoli 800.000 Škotov, ki živijo v drugih predelih Združenega kraljestva, ne bo moglo voliti, okoli 400.000 ljudi, ki prihajajo iz drugih predelov Velike Britanije, sedaj pa živijo na Škotskem, pa bo to pravico imelo. Referenduma se bodo lahko udeležili tudi pripadniki vojske, ki so na misijah v tujini in imajo volilno pravico na Škotskem, poroča britanski BBC.