Svet

Pentagon: Rusi invazije ne načrtujejo

STA/N.J.
29. 4. 2014, 09.37
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Ameriški obrambni minister Chuck Hagel je od ruskega kolega Sergeja Šojguja dobil zagotovilo, da Rusija ne bo napadla Ukrajine, je v ponedeljek v Washingtonu sporočil tiskovni predstavnik ameriškega obrambnega ministra John Kirby.

Wikipedia

Pogovor med obrambnima ministroma je trajal dobro uro in je bil odkrit, kar v diplomatskem jeziku pomeni precej oster.

Hagel je v ponedeljek le uspel vzpostaviti telefonsko zvezo s Šojgujem, ki se je več dni izogibal klicem ameriškega kolega. Kot je bilo pričakovati, sta govorila o krizi v Ukrajini, kjer proruski separatisti zavzemajo uradne zgradbe, nadlegujejo neruske novinarje in zajemajo talce. Hagel je od Šojguja zahteval, naj pojasni, kakšni so nameni Moskve v Ukrajini, Šojgu pa mu je zagotovil, da invazije ne načrtujejo.

Ameriški obrambni minister je prav tako zaprosil Rusijo za pomoč pri prizadevanjih za izpustitev sedmih evropskih opazovalcev iz misije Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse), ki so jih na vzhodu države zajeli proruski uporniki. Zahteval je tudi konec destabilizacijskega vpliva Rusije v Ukrajini.

Ruska tiskovna agencija Itar-Tass o pogovoru poroča z ruskega stališča. Šojgu je Haglu odločno zanikal neutemeljene obtožbe, da ima Rusija v Ukrajini skupine za sabotaže in izvidništvo. 

Ruski obrambni minister je ameriškemu kolegu pojasnil, da je Rusija začela velike manevre ob meji z Ukrajino, ker je režim v Kijevu nagrmadil 15.000 vojakov, 80 tankov, 130 oklepnikov, 60 topniških sistemov ter letala in helikopterje na jugu in vzhodu Ukrajine. "Vse to proti miroljubnemu prebivalstvu lastne države," je izjavil Šojgu in zatrdil, da je Rusija začela manevre le v odgovor na ukrepe Kijeva.

"Ko so ukrajinske oblasti naznanile, da nimajo namena uporabiti redne vojske proti neoboroženemu ljudstvu, so ruske enote dobile ukaz, naj se vrnejo v svoje baze," je povedal Šojgu, ki je kritiziral tudi povečane aktivnosti ZDA in zveze Nato v vzhodni Evropi, skupaj s provokativnimi izjavami generalnega sekretarja zveze Nato.

Šojguja prav tako moti "protiruska histerija" v zahodnih medijih. Hagel mu je odgovoril, da odgovor Washingtona in Bruslja na položaj v Ukrajini ni provokativen ali ekspanzionističen, ampak gre za izkazovanje enotnosti ter povečanih obrambnih zmogljivosti zaveznikov.

Ministra sta govorila tudi o incidentih, kot je bil prelet ruskih vojaških letal nad ameriškim rušilcem Donald Cook v Črnem morju 12. aprila. Šojgu je predlagal, da ministra vojaškim poveljnikom naročita, naj razmislijo o morebitnih dodatnih ukrepih, da se v bodoče izognejo napačnim razlagam postopkov ene ali druge strani.