Svet

Podporniki federalizacije na ulicah ukrajinskih mest

STA/M.J.
27. 4. 2014, 16.13
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Več tisoč ljudi se je danes zbralo na osrednjih trgih dveh večjih mest na vzhodu Ukrajine in izrazilo nasprotovanje oblastem v Kijevu. Protestniki v Harkovu in Donecku so zahtevali referendum o federalizaciji države, poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass.

Facebook

V Hakrovu je nekaj sto protestnikov praktično v celoti zasedlo Leninov trg, čeprav je osrednja cesta, ki pelje čezenj, ostala prevozna. Demonstranti napovedujejo, da bodo 1. maja izvedli še večji protest proti oblastem v Kijevu, ki se ga bo udeležilo na tisoče ljudi.

Medtem se je na Leninovem trgu v mestu Doneck zbralo kakih 3000 ljudi. Njihov shod se je začel z minuto molka v spomin na policiste, ki so umrli v spopadih med varnostnimi silami in radikalci na kijevskem Trgu neodvisnosti, in v spomin na proruske aktiviste, ki so pred tednom dni umrli v streljanju v mestu Slavjansk.


Protestniki so tudi v Donecku zahtevali referendum o federalizaciji, ob tem pa vzklikali: "Ne krvavi kijevski hunti!"

Medtem pa so proruski separatisti, ki so v petek na vzhodu Ukrajine pridržali člane opazovalne misije Ovse, danes slednje na novinarski konferenci pripeljali pred medije. Javnosti so predstavili osem moških, Evropejcev, ki so bili člani 13-članske skupine za preverjanje stanja na vzhodu Ukrajine.

Opazovalci so štirje Nemci, Danec, Poljak, Šved in Čeh. Še štirje člani so ukrajinski vojaki, ki pa jih novinarji danes niso videli. Enega moškega, domnevno voznika, pa so napadalci že izpustili.


Opazovalci Ovseja so pod nadzorom oboroženih separatistov spregovorili z novinarji in zagotovili, da se počutijo dobro. Kot so povedali, so jih zajeli v petek kake štiri kilometre zunaj Slavjanska, ko so se nameravali ravno vrniti v Doneck.

Oborožene separatiste vodi samooklicani župan Vjačeslav Ponomarjov, ki je zagotovil, da opazovalci Ovseja "niso talci, ampak naši gostje".

Predstavnik opazovalcev Axel Schneider pa je spomnil na njihov diplomatski status in poudaril, da ne morejo svobodno oditi. Kot je dodal, pogoji za njihovo izpustitev niso znani. "Odvisni smo od naših diplomatov, ki se morajo pogajati z županom," je pojasnil.

Uporniki trdijo, da zajeti moški niso del misije Ovse, pač pa Natovi vohuni, kar naj bi dokazovali zemljevidi, ki so jih nosili s sabo. Razglasili so jih za vojne ujetnike in poudarili, da jih bodo izpustili le v zameno za borce, ki naj bi jih zadrževale oblasti v Kijevu.

Ovse je v Slavjansk že poslal drugo ekipo, ki se bo pogajala o izpustitvi.