Svet

Snowdnu sprožil razpravo o tajnih programih nadzora

STA/M.J.
1. 8. 2013, 08.45
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Sredino zaslišanje vladinih predstavnikov v senatnem odboru za pravosodje je pokazalo, da je nekdanjemu pogodbenemu analitiku Agencije za nacionalno varnost (NSA) Edwardu Snowdnu uspelo sprožiti ognjevito razpravo o tajnih programih nadzora po 11. septembru 2001.

Reuters

Vlada bi celo privolila v odvzem dela pooblastil. Potem ko v Washingtonu najprej ni bilo slišati kritik tajnih programov vlade, ampak le jezne odzive na Snowdna, ki je programe razkril medijem in pobegnil v tujino, je pretekli teden prišlo do presenetljivega upora v predstavniškem domu. Nenaravna koalicija levih in desnih poslancev je skorajda izglasovala odvzem pooblastil NSA za zbiranje podatkov o telefonskih klicih Američanov, ki jih je razkril Snowden.

Vlado predsednika Obame so pomagali reševati kongresniki, kot je predsednik predstavniškega doma republikanec John Boehner, skupaj z voditeljico demokratov Nancy Pelosi. Sedaj pa je glasno negodovanje izrazil tudi del senata. Predsednik pravosodnega odbora Patrick Leahy je tako vprašal, kdaj bo tega konec.

"Vlada zbira podatke o milijonih nedolžnih Američanov na podlagi skrivne pravne razlage zakona, ki na zunaj kaže, da tega ne dovoljuje. Kaj bo naslednji korak? Kdaj bo tega konec?" je vprašal Leahy in izrazil dvom v trditve direktorja NSA Keitha Alexandra, da so z nadzorom telefonskih pogovorov uspeli preprečiti 54 terorističnih napadov.

Alexandra ni bilo v Washingtonu, ampak se je soočal z glasnim negodovanjem udeležencev konference o hekerjih v Las Vegasu. Tam je bil med drugim deležen pozivov, naj si prebere, kaj pravi ustava.

Takšni veliki premiki v političnih stališčih so v Washingtonu možni le, če kongresniki čutijo velik pritisk svojih volivcev. Kot kaže, se javno mnenje v ZDA počasi spreminja, kar je zaznal tudi Obama, ki bo danes v Beli hiši gostil predstavnike kongresa na pogovoru o programih nadzora.

Obama je obveščevalcem že naročil, naj pripravijo predloge za spremembe programov nadzora, čeprav je administracija uvodoma po Snowdnovih objavah vztrajala, da je vse lepo in prav ter pod nadzorom kongresa in posebnega tajnega sodišča Fisa. Nekaj demokratov je že napovedalo spremembe patriotskega zakona, s katerim se je administracija Georgea Busha lotila lova na teroriste.

Napovedujejo spremembe načina imenovanja sodnikov tajnega sodišča in imenovanje pravnika, ki bo pred tem sodiščem lahko spodbijal veljavnost zahtev vladnih agentov za nadzor. Sedaj je tako, da pred sodišče pridejo obveščevalci in sodišče jim skoraj vedno ugodi, saj ni nikogar, ki bi lahko ugovarjal.

Namestnik pravosodnega ministra ZDA James Cole je senatorjem povedal, da so pripravljeni na kompromise. To je zagotovil tudi namestnik direktorja NSA John Inglis.