Svet

Kaj vse bo še objavil Snowden

STA/M.J.
28. 6. 2013, 10.15
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Namestnik svetovalca za nacionalno varnost ZDA Ben Rhodes je v četrtek v Senegalu, novinarjem povedal, da vlada ne ve, kaj vse je pobral in odnesel nekdanji pogodbeni analitik Agencije za nacionalno varnost (NSA) Edward Snowden.

Reuters

Rhodes je dejal, da še vedno ugotavljajo, kakšne informacije o tajnih programih nadzora bodo še prišle v javnost. Britanski časopis Guardian, ki je prvi objavil Snowdenove informacije o programih nadzora nad telefonskimi in spletnimi komunikacijami, je v četrtek objavil nove podrobnosti. Gre za tako imenovani program "zvezdni veter", ki je od leta 2001 do leta 2011 zbiral informacije o spletnih komunikacijah.

Program je odobril predsednik George Bush, Obama pa ga je nadaljeval dokler se NSA leta 2011 ni odločila, da ga prekine. Ne sicer zaradi skrbi za varovanje zasebnosti državljanov ZDA, ampak zaradi tega, ker ni bil kaj prida oziroma s tem niso prišli do nobenih pametnih informacij o teroristih. To je v četrtek po Guardianovi objavi priznal direktor NSA general Keith Alexander.

Snowden je pred maščevanjem ameriške vlade še pred objavo informacij s Havajev pobegnil v Hongkong, od tam pa v Rusijo. Še vedno se nahaja na mednarodnem delu moskovskega letališča Šeremetjevo in čaka na potovalne papirje in azil v kakšni državi, najverjetneje v Ekvadorju. Obama je v četrtek dejal, da si ga bodo prizadevali pripeljati v ZDA, vendar pa ne bodo pretiravali in za njim ne bo pošiljal vojaških lovcev.

ZDA že imajo za zapahi vojaka Bradleyja Manninga, ki je povzročil nekaj zardevanja z objavo zaupnih dokumentov o iraški in afganistanski vojni ter diplomatskih depeš State Departmenta. Proces proti Manningu se je v četrtek nadaljeval pred vojaškim sodiščem v Marylandu, kjer je priča vojaškega tožilstva trdila, da je od 250.000 objavljenih depeš najmanj 117 razkrilo občutljive zaupne informacije, s katerimi je bila narejena obveščevalna škoda.

Manning je februarja priznal, da je depeše posredoval spletni strani WikiLeaks, vendar je bila večina brez oznak zaupno. V njegov prid je pričal nekdanji uradnik State Departmenta, ki je dejal, da so bile depeše na voljo vsem, ki so bili pooblaščeni za dostop, kar pomeni, da trditev tožilstva o Manningovi kraji dokumentov ne drži.

Medtem ko ZDA lovijo enega posrednika zaupnih informacij in imajo zaprtega drugega, pa bo Manningovo usodo kmalu morda delil celo upokojeni general. Televizija NBC poroča, da pravosodno ministrstvo preiskuje nekdanjega namestnika načelnika štaba združenih poveljstev, marinca Jamesa Cartwrighta v povezavi z izdajo informacij o ameriškem napadu na iranske računalnike, povezane z jedrskim programom.

Informacija o napadu na računalnike z virusom stuxnet, ki je onemogočil 1000 centrifug za plemenitenje urana, nato pa se jim je strgal z verige in ušel na internet, je prišla na dan sredi predsedniške kampanje junija 2012. Republikanci so trdili, da je šlo za namerno objavo, da bo Obama pred volivci deloval bolj odločno in so zahtevali preiskavo. Obama jim je ugodil.

New York Times je poročal, da so operacijo "Olimpijske igre" zasnovali že v času predsednika Busha, Obama pa jo je razširil in leta 2010 je prišlo do virusnega napada na Iran. Cartwright je bil sicer že v drugih težavah pred upokojitvijo. Leta 2009 je imel v hotelski sobi med obiskom Tbilisija v Gruziji pijano podrejeno častnico. Preiskava ga je leta 2011 oprala krivde za neprimerno obnašanje ali spolno zlorabo.