Svet

Danes pogrebne slovesnosti

STA / S.R.
8. 3. 2013, 11.55
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

V Venezueli se bodo danes še zadnjič poslovili od dolgoletnega voditelja Huga Chaveza, ki je v torek izgubil boj z rakom.

Reuters

Ob priložnosti njegovega državniškega pogreba se bodo v Caracasu zbrali številni latinskoameriški in drugi voditelji. Venezuelski podpredsednik Nicolas Maduro je sicer v četrtek sporočil, da bodo Chaveza balzamirali. Pogrebne slovesnosti se bodo v venezuelski prestolnici začele ob 11. uri po lokalnem času (16.30 po srednjeevropskem času), in sicer na zaenkrat še neznanem kraju, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Med 55 državnimi voditelji, ki jih pričakujejo v Caracasu, so iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad, beloruski predsednik Aleksander Lukašenko in kubanski predsednik Raul Castro, poleg njih pa tudi voditelji Brazilije, Peruja, Ekvadorja, Nikaragve, Mehike, Čila, Bolivije in Urugvaja. Številni so v svojih državah ob Chavezovi smrti razglasili nacionalno žalovanje.

Chavez je po dveh letih boja z rakom umrl v torek. Njegove posmrtne ostanke so v sredo iz vojaške bolnišnice, kjer je umrl, prepeljali na vojaško akademijo. Sedemurni sprevod s krsto po Caracasu, v katerem so bili podpredsednik Nicolas Maduro in drugi visoki predstavniki države, je spremljalo več sto tisoč žalujočih Venezuelcev.

Ti se lahko Chavezu sicer vedno poklonijo, saj bo odprta krsta do pogrebnih slovesnosti ležala na vojaški akademiji. Potem ko je Maduro v četrtek sporočil, da bodo Chaveza balzamirali kot Lenina, da ga bodo lahko Venezuelci "večno gledali", je danes svoje usluge ponudil filipinski pogrebnik, ki je znan po tem, da je balzamiral leta 1989 preminulega filipinskega diktatorja Ferdinanda Marcosa.

V času do volitev, ki naj bi se odvile v roku 30 dni, državo v skladu s Chavezovimi navodili vodi Maduro. Venezuelski podpredsednik bo kot začasni predsednik prisegel v soboto ob 0.30 uri po srednjeevropskem času, je dejal predsednik narodne skupščine Diosdado Cabello.

Chavezova smrt je v Venezueli povzročila pravi šok in odpira obdobje negotovosti v državi, ki je razdeljena med privržence in nasprotnike voditelja bolivarske revolucije, ki je dominiral v političnem življenju vse od svojega prihoda na oblast leta 1999.

Številni sicer špekulirajo o tem, da je venezuelski voditelj preminil že na Kubi in da je krsta, ki so jo v sedemurnem sprevodu nosili po Caracasu, bila prazna, piše španski dnevnik ABC.