Katera je najlepša?

Začelo se je glasovanje za naj planinsko pot 2024

J. J.
29. 4. 2024, 21.20
Deli članek:

Ljubitelji gora lahko na portalu Vse bo v redu glasujejo za naj planinsko pot 2024. Tokrat lahko svoj glas namenijo eni od šestih planinskih poti, ki so zaradi lanskih katastrofalnih poplav in neurij, ki so močno prizadeli Slovenijo, poškodovane in potrebne obnove. Planinke in planinci lahko svojo najljubšo pot izberejo do 14. junija.

Zavarovalnica triglav
Prek izbora Naj planinska pot sta Zavarovalnica Triglav in PZS od leta 2017, ko je akcija prvič potekala, pripomogli k obnovi šestih planinskih poti.

Pot, ki bo prejela največ glasov, bo obnovljena s pomočjo markacistov in sredstev Zavarovalnice Triglav, ki v sodelovanju s Planinsko zvezo Slovenije (PZS) s to akcijo ozavešča tudi o pomenu dela markacistov.

Naj planinska pot je del dolgoletnih prizadevanj akcije Očistimo naše gore, s katero Zavarovalnica Triglav skrbi za varnejši in odgovornejši obisk gora ter planin. V izbor Naj planinska pot 2024 so se uvrstile pot iz Ljubenske Rastke do Koče na Travniku, pot iz Jame Tople do Male Pece, Koželjeva pot ob Kamniški Bistrici, pot iz Logarskega kota do Okrešlja, pot iz doline Tamar na Visoko Ponco in Zasavska planinska pot. Ljubitelji gora lahko za pot, ki je po njihovem mnenju najbolj potrebna obnove, do 14. junija glasujejo na spletni povezavi: https://vsebovredu.triglav.si/plus/naj-planinska-pot-2024.

Zdenka Mihelič
Iz doline Tamar na Visoko Ponco

»V letošnjem izboru poti za glasovanje smo izhajali iz poti, ki so potrebne večjih posegov ureditve ali označitve. Poseben poudarek smo dali potem, ki so bile v lanski avgustovski ujmi bolj poškodovane in zato potrebujejo večje posege, da bodo ponovno normalno prehodne in urejene. Poleg povečanega obiska so namreč vse pogostejši in intenzivnejši vremenski pojavi ter njihove posledice (vetrolomi, plazovi, podori, nalivi ...) vse večji izziv za markaciste, ki se trudijo, da so naše planinske poti skrbno vzdrževane,« je izpostavil generalni sekretar Planinske zveze Slovenije Damjan Omerzu.

PD Mežica
Jama Topla–Mala Peca

Ohranjanje planinskih poti naša skupna odgovornost

Zavarovalnica Triglav želi z razpisom in glasovanjem za naj planinsko pot v sodelovanju s Planinsko zvezo Slovenije ozaveščati o delu več kot 800 markacistov, ki v Sloveniji skrbijo za več kot 10 tisoč kilometrov planinskih poti. Ljubitelje narave in gora želi spodbuditi, da se jim pridružijo pri tem poslanstvu. Obenem ne smemo pozabiti, da je za ohranjanje lepih in varnih planinskih poti za prihodnje generacije odgovoren prav vsak obiskovalec planin.

Ob poplavah in neurjih v Sloveniji poleti 2023, ki so povzročili zgodovinsko visoke škode, se je izkazalo, kako ranljivi smo. »Vremenski ekstremni pojavi niso prizadeli le osebnega premoženja, ampak močno zarezali tudi v življenja ljudi in naravo. Plazovi, vetrolom in nalivi so med drugim uničili ali poškodovali nekatere planinske in hribovske poti, ki so zdaj slabo dostopne ali neprehodne. V Zavarovalnici Triglav smo v luči prizadevanj za ohranjanje varnih planinskih poti letos prepoznali potrebo po tem, da ponovno zaživi prav ena od teh poti, ki jim neurja niso prizanesla. Obenem tako ponovno izkazujemo podporo srčnemu delu markacistov,« je povedal Sašo Sever, vodja upravljanja odnosov z javnostmi pri Zavarovalnici Triglav.

Planinsko pot, ki bo v letošnji akciji Naj planinska pot prejela največ glasov, bodo ob pomoči tehnične skupine PZS obnovili markacisti.

PD Kamnik
Koželjeva pot ob Kamniški Bistrici

Pripomogli k obnovi šestih planinskih poti

Prek izbora Naj planinska pot sta Zavarovalnica Triglav in PZS od leta 2017, ko je akcija prvič potekala, pripomogli k obnovi šestih planinskih poti, ki so različno zahtevne. Pri odpravi nanje sta nujni ustrezna oprema in dobra psihofizična pripravljenost. Manj izkušeni planinci naj se na zahtevnejše poti podajo v spremstvu planinskega vodnika.

PD Lisca Sevnica.
Zasavska planinska pot