Reorganizacija

Vlada z novo ekipo 20 ministrov po novem letu, glede imena notranjega ministra še skrivnostni

S.R./STA
27. 12. 2022, 12.13
Posodobljeno: 27. 12. 2022, 12.46
Deli članek:

Znani so obrisi časovnice sestave nove vlade Roberta Goloba, ki jo po uspehu na referendumu čaka reorganizacija. Zakoni, ki so jih na novembrskih referendumih potrdili volivci, bodo v uradnem listu predvidoma objavljeni še danes.

Bobo
Golob bo listo ministrskih kandidatov v državni zbor poslal po novem letu.

Tako bodo v sredo v veljavo stopile tudi spremembe zakona o vladi, ki bodo prinesle njeno reorganizacijo, kot si jo je zamislil koalicijski trojček Gibanje Svoboda, SD in Levica. V vladi bo sedelo 20 ministrov. Bo pa z dnem uveljavitve zakona štirim aktualnim ministrom prenehala funkcija, in sicer ministru za gospodarski razvoj in tehnologijo Matjažu Hanu, ministru za okolje in prostor Urošu Brežanu, ministrici za digitalno preobrazbo Emiliji Stojmenovi Duh in ministru za razvoj in evropsko kohezijsko politiko Aleksandru Jevšku. Sedanja ministra za izobraževanje, znanost in šport Igor Papič in za infrastrukturo Bojan Kumer, ki bosta ob reorganizaciji vlade po načrtih prevzela vodenje novih ministrstev, pa bosta morala po uveljavitvi zakona s svojih funkcij odstopiti. Premier Golob bo državni zbor (DZ) o njunem odstopu obvestil predvidoma med 3. in 6. januarjem, so za STA potrdili v največji vladni stranki.

Poslanci se bodo po tako zastavljeni časovnici najkasneje do 9. januarja seznanili z odstopom obeh ministrov, takrat pa bo premier v DZ predvidoma tudi poslal listo ministrskih kandidatov, ki bodo vodili nova ministrstva in ministrstva s spremenjenimi resorji.

Zaslišali bodo tudi Bratuškovo

Slovenija bo po zakonu dobila tri nova ministrstva, in sicer ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, ki ga bo vodil Papič, ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, ki ga bo vodil Kumer, ter ministrstvo za solidarno prihodnost. Kandidat Levice za vodenje slednjega je državni sekretar na ministrstvu za delo Simon Maljevac. Zaslišanja omenjenih ministrskih kandidatov pred pristojnimi delovnimi telesi DZ bodo po za zdaj zastavljeni časovnici potekala od 12. januarja.

Zaslišanje čaka tudi kandidata, ki bosta po odstopu Papiča in Kumra prevzela njuna sedanja resorja. Na čelo infrastrukturnega ministrstva se bo po pričakovanjih zavihtela zdaj državna sekretarka Alenka Bratušek, na čelo ministrstva za vzgojo in izobraževanje pa dosedanji državni sekretar na tem resorju Darjo Felda. Glede slednjega naj bi bilo sicer po informacijah STA nekaj pomislekov, ali naj prevzame vodenje tega resorja, a za zdaj ostaja med ministrskimi kandidati.

Prazno mesto notranjega ministra

Postopek reorganizacije vlade bo glede na zastavljene roke zaključen v drugi polovici januarja, ko bodo ministri ob zeleni luči pristojnih delovnih teles zaprisegli v DZ. Po enem od scenarijev bi se to lahko zgodilo na izredni seji 17. januarja, sicer pa teden za tem, ko bodo poslanci zasedali na redni plenarni seji.

Še vedno pa ni dokončno znano, ali bo Golob v okviru liste ministrski kandidatov v DZ poslal tudi ime novega ministra za notranje zadeve. Mesto na čelu tega resorja je namreč po odstopu Tatjane Bobnar ostalo prazno, vodenje ministrstva pa je začasno prevzela ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik.

V medijih je sicer v preteklih tednih zaokrožilo več možnih imen, a tako premier Golob kot tudi na vladi še ne razkrivajo, kdo naj bi bil novi minister. Za zdaj naj bi tako po informacijah STA tekli pogovori o možnih kandidatih, a naj premier z izbiro ne bi hitel. Tako ni izključena možnost, da bo novi notranji minister funkcijo nastopil šele po reorganizaciji vlade.