Javni protest

Erika Žnidaršič: Janša nas je »označil za proruske ekstremiste, britanske fašiste in sramoto«

S.R./G.G.
7. 3. 2022, 13.57
Posodobljeno: 8. 3. 2022, 06.29
Deli članek:

V nekoliko kaotičnih razmerah na RTV Slovenija, ki so prejšnji teden doživele vrhunec z imenovanjem nove odgovorne urednice informativnega programa, so na današnji novinarski konferenci spregovorili zaposleni na slovenski javni radioteleviziji.

Bobo
Erika Žnidaršič

Spomnimo, generalni direktor RTV Slovenija Andrej Grah Whatmough je konec prejšnjega tedna za novo odgovorno urednico informativnega programa imenoval Jadranko Rebernik, čeprav ji je podporo izkazalo vsega 22 članov uredništva oziroma nekaj manj kot 22 odstotkov vseh upravičencev. Več kot 82 odstotkov novinarjev TV Slovenija je namreč podprlo njenega protikandidata Mitjo Preka. Rebernik je bila tako kljub mizerni podpori imenovana za štiriletni mandat. Kot je pojasnil Grah Whatmough, je pri imenovanju ključno vlogo odigralo njeno dejavno in uspešno sodelovanje pri novembra lani sprejetim Programsko-produkcijskem načrtu (PPN) za leto 2022

Kot je uvodoma poudaril voditelj TV Dnevnika Saša Krajnc, so zaposleni na RTV Slovenija vse bolj zaskrbljeni zaradi razmer in pogojev dela v medijski hiši. Dejal je, da so pritiski in šikaniranja vse pogostejši, prvi program pa je »vse bolj osiromašen, spored ne drži, odločitve o prenosih oddaj in shodov presenečajo ne le javnosti, temveč tudi zaposlene.« Krajnc je izpostavil, da zaposleni zahtevajo »popolno uredniško in novinarsko avtonomijo brez vsakršnih političnih pritiskov.« Po njegovih navedbah zaposleni pričakujejo tudi, da o morebitnih spremembah programa »javne RTV odloča zgolj RTV Slovenija in nikakor na pobudo in v korist političnih strank in vplivnežev.« Poudaril je še, da kot »profesionalni novinarji« ostro zavračajo vse »pritiske in škodoželjne kritike,« saj da pisci teh kritik namerno »sprevračajo pomene nekaterih komentarjev,« zato programski svet pozivajo, naj svoje delo v skladu z zakonom o RTV Slovenija opravlja »neodvisno in nepristransko.« Od vseh političnih strank pričakujejo, da se bodo vzdržale vsakega vmešavanja v delovanje RTV Slovenija, ki je po navedbah Krajnca v »službi javnosti, ne pa države in ne politike.« Od vodstva pa pričakujejo, da tovrstne poskuse vmešavanja ostro zavrne.

STA
Najprej je izjavo prebral voditelj na TV Slovenija Saša Krajnc.

Zahtevajo, da se opredelijo tudi do protikandidata

Naslednji je spregovoril izkušeni novinar Igor E. Bergant, ki je izpostavil, da bi radi delali »še bolje« in »še več,« a od odgovornih pričakujejo, da bodo ustvarili takšne razmere za delo, vključno s pogoji za neodvisno delo. Bergant je nato naznanil, da sta sindikat in aktiv informativnega programa v zvezi z imenovanjem odgovorne urednice na programski svet naslovila zahtevo, da se mora opredeliti tudi do Preka, torej kandidata, ki uživa njihovo večinsko podporo, kar jim omogoča tudi zakon. Kot je navedel Bergant, jim je generalni direktor danes sporočil, da je na mesto odgovorne urednice imenoval Jadranko Rebernik, kar da je še eno sporočilo, kakšna je »mera zaupanja.« Njegova odločitev po mnenju Berganta sicer »pove precej več o njem kot o kolektivu, ki dela oddaje.« »Enako velja tudi za vse druge pritiske, pritlehne kletne pritiske na račun kolegic in kolegov, zlasti kolegic v informativnem programu TV Slovenija, ki so deležne vsakodnevnih žaljivk, neprimernih opazk.«

Politični napad že pred oddajo

Voditeljica Tarče Erika Žnidaršič je nato orisala dogajanje prejšnji teden. Kot je dejala, so bili že dan pred četrtkovo oddajo »deležni političnega napada,« na dan oddaje pa so nato sledila tudi »svarila znotraj hiše glede gostov, koncepta in vodenja.« Nato se je po njenih navedbah »s pogojevanjem gostov« znova vmešala politika, na koncu pa še sam premier Janez Janša, ki »nas je označil za proruske ekstremiste, še dan prej smo bili britanski fašisti in pa sramota.« Vse skupaj so spremljali pozivi »k našim zamenjavam in sankcioniranju.« Žnidaršič je poudarila, da je to, kar se jim zdaj dogaja, »popolnoma nesrprejemljivo in ne sodi v demokratično državo.« Dejala je še, da so napadov deležni predvsem zato, ker so »kritični, ker postavljamo vprašanja in ker nismo v skladu s pričakovanji neke določene politične opcije.« Spomnila je, da so že pred tremi leti v času »leve vlade« opozorili na politični napad, ko so bili tudi vključeni nekateri programski svetniki, a je zdaj »to resnično brutalno. Poteka na osebni ravni, tukaj so laži, vključene so tudi naše družine, skratka to je šlo čez vse meje.« Za konec je izpostavila, da je naloga novinarstva kritika družbe, predvsem pa kritika »aktualne oblasti, katere koli.« Vse drugo, »torej podpora oblasti, ni novinarstvo, to je propaganda. To sem ne sodi in mi ne bomo dovolili, da bi ta medijska hiša kljub vsem napakam in pomanjkljivostim postala sistem, orodje politične propagande neke politične stranke.«

Bobo
O razmerah sta danes spregovorila tudi Igor E. Bergant in Marcel Štefančič.

Obsoditi avtokracijo, ki je napadla nacionalko

Naslednji je za besedo prijel voditelj oddaje Studio City Marcel Štefančič. »Ko gledamo, kaj Putin počne z mediji, in ko gledamo, kaj z mediji počne Viktor Orban, vsi to na ves glas in zgroženo obsojamo. Zato se zdi še toliko bolj neverjetno, da se leta 2022 to dogaja tudi na nacionalki. V času, ko obsojamo avtokrata, ki je napadel na Ukrajino, je treba najodločneje obsoditi  avtokracijo, ki je napadla nacionalko,« je povedal prekaljeni publicist, ki je nadaljeval z besedami angleškega pisatelja in esejista Thomasa de Quinceya.

»Če se človek enkrat spusti v umor, se mu kmalu tudi rop ne bo zdel nič hudega. In od ropa je samo korak do pijančevanja in nespoštovanja postnih dni, od tod pa do neolikanosti in zapravljanja časa. Če tako enkrat stopiš na kriva pota, nikoli ne veš, kje se boš ustavil.« Kako je to povezano z nacionalko? »Na nacionalki se je začelo z umorom vodstva in urednikov in urednic, kmalu se sprememba programske sheme ni zdela nič hudega, od tod do BBC-jevega pijančevanja in nespoštovanja publike je bil samo korak. Od tod pa do neolikanosti kolegov in zapravljanja časa s prenosi predvolilnih shodov…Ko tako enkrat stopiš na kriva pota, nikoli ne veš, kje se bo končalo.«

DNS: razpis bi morali ponoviti, generalni direktor pa bi moral odgovarjati

Podporo ustvarjalcem programa RTVS in uredništvu informativnega programa Televizije Slovenija (TVS) v »njihovih prizadevanjih za ohranitev uredniške neodvisnosti in profesionalne integritete« so danes izrazili tudi v Društvu novinarjev Slovenije (DNS). Navedli so, da je bilo imenovanje odgovorne urednice informativnega programa TVS Jadranke Rebernik nezakonito in da gre za zadnjo sporno potezo generalnega direktorja Radiotelevizije Slovenija (RTVS) Andreja Graha Whatmougha, poroča STA.

Direktor namreč ni spoštoval določb zakona o RTVS, ki predpisujejo, da ima uredništvo pravico predlagati svojega kandidata, če kandidat direktorja TVS ne prejme podpore uredništva. Po postopku se mora o kandidatih pred imenovanjem izreči programski svet. Po njihovih navedbah tega ni mogoče odpraviti tudi s tem, da se o kandidatu, ki je dobil podporo uredništva, naknadno izreče programski svet, zato bi bilo treba razpis ponoviti. V društvu zahtevajo tudi ugotavljanje odgovornosti Graha Whatmougha, saj je v skladu s 43. členom statuta RTVS odgovoren za zakonitost dela javnega zavoda, so navedli po poročanju STA. Statut določa še, da je razlog za prenehanje mandata generalnega direktorja, »če pri svojem delu ne ravna po zakonu in statutu, ne uresničuje sklepov programskega in nadzornega sveta RTVS ali ravna v nasprotju z njimi oziroma če s svojim nevestnim ali nepravilnim delom povzroči RTVS večjo škodo, zanemarja ali malomarno opravlja svoje naloge, tako da nastanejo ali bi lahko nastale hujše motnje pri opravljanju dejavnosti zavoda RTVS,« so zapisali. V DNS so prepričani, da so pogoji za razrešitev podani, zato programski in nadzorni svet pozivajo, da začneta postopek za razrešitev generalnega direktorja.