"Bizaren" odgovor vlade

Štrukelj: Vlada pogajanja z zaposlenimi v vzgoji in izobraževanju apriori zavrača

L.J./STA
28. 2. 2022, 16.29
Posodobljeno: 28. 2. 2022, 16.34
Deli članek:

Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Branimir Štrukelj je že minuli teden vladni odgovor na stavkovne zahteve označil za "bizaren", danes pa je še bolj podrobno predstavil odziv sindikata na vladni odgovor.

STA
Odgovor vlade na stavkovne zahteve je po mnenju Štruklja nespoštljiv do zaposlenih v vzgoji in izobraževanju.

Vladni odgovor na napoved stavke, ki jo je šolski sindikat Sviz napovedal za 9. marec, po besedah glavnega tajnika sindikata Branimirja Štruklja kaže na podcenjujoč odnos oblasti do zaposlenih v vrtcih, šolah in na univerzah. Če se namreč z nekaterimi drugimi skupinami v javnem sektorju dogovarja, pa pogajanja z njimi apriori zavrača, je dejal.

Na današnji novinarski konferenci je Štrukelj dejal, da vlada na njihove stavkovne zahteve sploh ni odgovorila, iz njenega odgovora pa da je mogoče razbrati, da jim sploh ne priznava pravice do stavke. Opozoril je, da zakon o stavki eksplicitno zahteva, da se takoj po napovedi stavke začnejo iskati rešitve za rešitev spora.

V Svizu so prepričani, da vladni argumenti, zakaj stavka ne bo plačana, ne vzdržijo. Po Štrukljevih navedbah se namreč njihove zahteve vežejo na kršitve podpisanih dogovorov in če delodajalec te krši, mora stavko plačati.

Tako recimo še ni prišlo do razreševanja vprašanja plač v spodnji tretjini plačne lestvice, kamor sodijo tudi pomočnice vzgojiteljic, ki imajo začetno plačo nižjo od minimalne. Že lani spomladi so namreč z vlado podpisali dogovor, da bodo to vprašanje razrešili, je pojasnil Štrukelj.

Poudaril je, da stavke ni napovedal on sam, niti glavni ali stavkovni odbor, ampak 37.248 zaposlenih v vzgoji in izobraževanju. "In prav tem zaposlenim vlada v tem odgovoru sporoča, da se po letu in pol njihovih prizadevanj, da bi razrešili ključne probleme, ki se vežejo na vrednotenje dela v vzgoji in izobraževanju, niso pripravljeni niti pogajati," je dejal.

"Ta apriorna zavrnitev pravice, da lahko uveljavljamo interese, ki jih imamo, kaže na izrazito neenakost, s katero vlada obravnava posamezne skupine zaposlenih," je dejal in izpostavil, da ko so sami dobili zavrnilni odgovor, je minister za zdravje Janez Poklukar napovedal vladni protipredlog v zdravstvu in nadaljevanje pogajanj.

Štrukelj je pojasnil, da se stavkovne zahteve Sviza v ničemer ne nanašajo na napoved dviga plačnih razredov za zdravnike, ampak na dosedanja zvišanja plač v zdravstvu, policiji in vojski, ki so sicer upravičena, niso pa takšnih zvišanj bili deležni v vzgoji in izobraževanju.

V Sviz navajajo, da so v zadnjih petih, šestih letih plače v vzgoji in izobraževanju rasle trikrat počasneje kot v zdravstvu, policiji in vojski. Največja razlika naj bi nastala prav v času zadnje vlade. Štrukelj je opozoril, da je povprečna plača učiteljev nižja, čeprav ima 91 odstotkov vseh učiteljev visoko univerzitetno izobrazbo.

V sindikatu kot neresnične zavračajo navedbe iz vladnega odgovora o povečevanju števila zaposlenih v vzgoji in izobraževanju. Kot je dejal Štrukelj, vlada v odgovoru omenja tudi splošno stavko v javnem sektorju, ki pa sploh še ni napovedana, "niti datum ni nikjer javno opredeljen". Odgovor vlade se namreč nanaša na sklep o razglasitvi splošne stavke na področju vzgoje in izobraževanja, ki naj bi se začela 9. marca, ter najavo stavke nekaterih sindikatov javnega sektorja za 16. marec.