»Gospod Hojs, nismo v kinu«

VIDEO: Hojsa tako zdelalo, da je posegel po kokicah in odkorakal iz dvorane

S.R./STA
20. 12. 2021, 17.29
Posodobljeno: 20. 12. 2021, 19.29
Deli članek:

Med današnjim maratonom v državnem zboru, v katerem glavno vlogo igra minister za obrambo Aleš Hojs, je prišlo tudi do neljubega zapleta.

Zajem zaslonske slike
Hojs je bil lačen, a ni želel poslušati očitkov, da ga med razpravo ni v dvorani.

Minister Hojs, ki je po par etapah današnje interpelacije kot kaže ostal nekoliko praznega želodca, si je privoščil prigrizek, zaradi česar je morala podpredsednica državnega zbora Tina Heferle iz stranke LMŠ sejo začasno prekiniti. »Gospod Hojs, nismo v kinu, jst razumem, da ste cel dan tukaj, ampak je neprimerno, da jeste v dvorani,« ga je okarala Heferlejeva, medtem ko je vzela besedo poslanki Levice Violeti Tomić. Slednja se je ob tem v ozadju namuznila: »kokice jé (smeh)«. »Masko dajte gor, ker ste v javnem prostoru. Zunaj imate sobo za vlado, kjer lahko spremljate sejo,« je ob nekaj kljubovalnih besedah Hojsa, ki je bil v tem trenutku že na nogah in je korakal proti izhodnim vratom, še dejala Heferlejeva.

Ko je med zapuščanjem osrednje dvorane še vedno nergal, ga je še enkrat opozorila: »gospod Hojs, prosim malo spoštovanja, v dvorani se ne je in niste v kinu. Razumem, da ste od 9. ure tukaj, zato sem vas pa prosila, da greste pomalicat tja, kamor to sodi.« Hojs je Heferlejevo sicer uslišal, a je dal jasno vedeti, da kakršni koli očitki, da ga med interpelacijo ni v dvorani, nikakor ne bodo na mestu.

Za razpravo o interpelaciji, ki so jo vložile opozicijske LMŠ, SD, Levica, SAB in NeP, je sicer predvidenih 17 ur in bo trajala pozno v noč. Za razrešitev ministra je potrebnih 46 glasov poslancev, vlagateljice jih imajo skupaj 43, zato je uspeh že druge interpelacije zoper Hojsa malo verjeten.

Ustvaril je bojišče

Predlagatelji ponavljajo očitke o Hojsovi neprimernosti za opravljanje funkcije. Poslanec SD Matjaž Nemec (SD) je na vlado in ministra Hojsa naslovil očitke o vladanju z odloki, represiji in kadrovanju, ki po njegovih besedah sega od samega vrha do vseh por policije. "Ta, ki mu je mar za demokracijo in svobodo, bo danes podprl interpelacijo brez kančka dvoma, v kolikor ne bo imel kakršnihkoli osebnih interesov," je dejal Nemec in poslance pozval k podpori interpelaciji.

Da se minister Hojs od začetka mandata obnaša kot nekdo, ki mu je dovoljeno vse in za katerega pravila ne veljajo, pa je ocenil koordinator Levice Luka Mesec. Po njegovih besedah je "dobil v roke delujoč policijski aparat v državi, ki velja za eno najvarnejših v Evropi ali na svetu", nato pa s pretirano uporabo policijske sile v času protestov iz slovenske prestolnice "uspel narediti bojišče".

Koalicija ga brani

Ministru v bran pa so stopili v NSi, kjer so nanizali vrsto očitkov na račun opozicije. Kot je dejal Blaž Pavlin, ima občutek, da so očitki na Hojsov račun glede podrejanja policije le posledica "bojazni nekaterih v opoziciji, da so oziroma bodo izgubili svoj vpliv v oziroma na policijo". Kot nesprejemljivo je označil stališče, "da je dober minister le tisti minister, ki nič ne dela". V poslanski skupini SMC pa predlagateljem interpelacije očitajo, da želijo imeti na mestu notranjega ministra "osebo, ki bi bila v svojem delovanju neodločna in z mlahavo politično hrbtenico, ki bi se na različne načine prilagajala posameznim interesom", je dejal Dušan Verbič. Interpelacija je po njegovem mnenju "zgolj prikaz šibkosti opozicije v presoji, kako naj minister za notranje zadeve deluje na tej pomembni državotvorni politični funkciji".

Resor za rušenje notranjega miru

Maša Kociper (SAB) je bila kritična tudi do "negativne retorike" ministra, s katero slednji po njeni oceni pomaga ustvarjati izredne razmere v državi. "Mislim, da bi bile razmere v naši državi že lahko bistveno drugačne samo, če bi vam in predsedniku vlade zaprli Twitter," je dejala.

"Lahko se strinjam, da je ministrstvo za notranje zadeve eno pomembnejših ministrstev, ki je pa žal v času te vlade daleč od državotvornega," je na to odvrnila Janja Sluga (NeP). Pač pa je po njenih besedah ravno obratno, saj da je notranje ministrstvo v času Hojsovega mandata postalo "nek resor za rušenje notranjega miru državljank in državljanov".

Poslanec LMŠ Jani Möderndorfer pa je med drugim komentiral Hojsove navedbe, da vlada sprejema odloke brez zakonske podlage, ker državni zbor ni sprejel zakona o nalezljivih boleznih, pri tem pa s prstom pokazal na opozicijo. Möderndorfer je spomnil, da je zakon "sesula" SDS skupaj z NSi. "Vaša koalicija je sesula vaš zakon, vi pa že skoraj tri četrt leta ponavljate, kako državni zbor noče tega sprejeti," je dejal.

Afera "glupi davki"

Več očitkov opozicije se je nanašalo tudi na to, da je bil Hojs seznanjen s posnetki pogovora ministra za okolje Andreja Vizjaka z Bojanom Petanom, pa o tem ni obvestil javnosti oziroma prijavil kaznivega dejanja.

Kot je dejal Hojs, ki se je večkrat vključil v razpravo, je bil o tem, da naj bi obstajali ti prisluhi, obveščen dva ali tri tedne prej, preden so prišli v javnost, ni pa jih slišal. "Bil sem zgolj obveščen, da taki prisluhi obstajajo, da bodo gotovo prišli ven zelo hitro ali najkasneje pred volitvami izključno in z enim razlogom, da se diskreditira stranko SDS in pa seveda ministra Vizjaka osebno," je dejal.