O biserih in svinjah

Hojs pred kriminalisti, Črnčec o "poceni spinu nesposobneža"

R.T./STA
25. 8. 2021, 14.54
Posodobljeno: 25. 8. 2021, 16.29
Deli članek:

Minister Aleš Hojs se je zaradi tvita o "svinjah in biserih" zagovarjal pred kriminalisti.

STA
Aleš Hojs je zanikal, da je s "svinjami in biseri" meril na Fransa Timmermansa.

Hojs je zaslišanje napovedal v torek v kontekstu video soočenja z evropskim poslancem iz vrst LMŠ Klemenom Grošljem na portalu N1. "Očitno policija razume stvari, tako kot gospod Grošelj oziroma stranka LMŠ. Če pa jih ne razume tako, pa dobi usmeritve s strani te stranke, koga je potrebno blatiti, diskreditirati in nazadnje tudi zaslišati," je v oddaji dejal Hojs, ki je odgovornost za to, da bo zaslišan, pripisal nekdanjemu državnemu sekretarju za nacionalno varnost Damirju Črnčecu.

Črnčec mu je danes vrnil s tvitom, v katerem je zapisal, da gre za "poceni spin nesposobneža" in da o tem, kaj on naroča, piše Hojs, ki da je "spolitiziral vrh policije in nezakonito zamenjal šefa NPU, izvaja nadzore s ciljem pritiska na strokovno delo policistov".

Na policijski upravi (PU) Ljubljana podrobnosti zaradi varstva osebnih podatkov in tajnosti predkazenskega postopka, ki poteka, ne morejo pojasnjevati. Navedli so le, da vodijo predkazenski postopek zaradi suma kaznivega dejanja s področja dejanj zoper čast in dobro ime, ki ga usmerja pristojno tožilstvo. 

Hojs je sicer v tvitu komentiral incident z rumenimi jopiči na protivladnih protestih v Ljubljani z besedami "ne meči biserov med svinje". Na vprašanja o zapisu je pozneje odgovarjal tudi pred tujimi novinarji, ki so v Sloveniji poročali o začetku predsedovanja Svetu Evropske unije. Pojasnjeval je, da ni nobenega posameznika imenoval za prašiča, da pa bi lahko po tem, kar je slišal, nekoga označil za svinjo. In da ta oseba ni na Prešernovem trgu (kjer so bili protesti), ampak "sedi visoko v birokraciji EU".

Novinarji so posumili, da s tem misli podpredsednika Evropske komisije Fransa Timmermansa, a je Hojs to kasneje zanikal. Ne glede na to pa je izjava dvignila kar nekaj prahu. Predsednik republike Borut Pahor je ocenil, da je bila izjava ministra nevredna položaja, ki ga minister zaseda. Po njegovih besedah bi moral Hojs poiskati način, da se opraviči. V Evropski komisiji so pozneje prejeli pojasnilo predstavnika slovenske administracije o tem, da te izjave niso bile uperjene proti nikomur v Evropski komisiji.

Kriminalisti so nato popoldne po nalogu tožilstva opravili razgovor s Hojsom zaradi suma storitve kaznivega dejanja sramotitve slovenskega naroda. “Kriminalisti so povedali, da bodo pogledali, na kakšen način točno lahko povežejo moj tvit s kazenskim zakonikom, ki govori o žaljenju slovenskega naroda in manjšin. Povedal sem, da nikogar nisem želel žaliti,” je po razgovoru dejal Hojs. Ob tem je še rekel, da je kazensko ovadbo zoper njega vložil posameznik, vendar pa da tožilstvo ni preverilo, ali je oseba, ki je ovadbo podala, resnična. “Tega človeka, ki je kazensko ovadbo podal, ni,” je rekel Hojs in zaslišanje označil za “škandalozno”. 

Minister se za izrečeno prav tako ne misli opravičiti, saj pravi, da ne more reči, da svetopisemski izrek ni resničen.