Delta, lambda, ...

Kakšna je možnost, da se izognemo večjemu zapiranju?

C.E./STA
6. 7. 2021, 15.19
Posodobljeno: 6. 7. 2021, 16.17
Deli članek:

Delta različica koronavirusa je tista, meni minister za zdravje, zaradi katere se bo postopno sproščanje ukrepov verjetno ustavilo.

Profimedia
Fotografija je simbolična
V ponedeljek so sicer začele veljati nekatere sprostitve protikoronskih omejitev. Tako ob izpolnjevanju pogoja preboleli, cepljeni ali testirani (PCT) uporaba zaščitnih mask na javnih kulturnih prireditvah tudi v zaprtih prostorih ni več obvezna, prav tako ob izpolnjevanju pogoja PCT maske niso obvezne v notranjosti gostinskih lokalov.

Po mnenju strokovne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje je glede na širjenje bolj nalezljive delta različice koroanvirusa tudi v vseh ostalih zaprtih prostorih še vedno smotrno uporabljati maske. Svetovalna skupina vladi tudi predlaga, da osebam, ki so cepljene ali so prebolele covid-19, po vrnitvi z držav, ki so na rdečem ali temnordečem seznamu, ne bi bilo treba v karanteno. Še naprej pa bi ta ukrep veljal za tiste, ki novega koronavirusa niso preboleli ali niso cepljeni, karanteno pa bi lahko po petih dneh prekinili s PCR testom.

Izredni član SAZU Roman Jerala, ki je sicer vodja odseka za sintezno biologijo in imunologijo na Kemijskem inštitutu, ni naklonjen dodatnemu sproščanju ukrepov. Smiselno se mu zdi, da se ohrani nošenje mask v zaprtih prostorih. Pri tem je ocenil, da
je zelo majhna možnost - če bo dosežena res visoka precepljenost -, da bi se izognili ponovnemu večjemu zapiranju.

Da bi do jeseni dosegli zadostno precepljenost, bi se moralo v prihodnjih mesecih tedensko cepiti vsaj 100.000 posameznikov. S tem namreč lahko dosežemo, da se vsak mesec kolektivna precepljenost zviša za 10 odstotkov, je dejal Jerala na na današnji novinarski konferenci Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU). "Zavedati se moramo, da ne bomo mogli precepiti vseh naenkrat, ko se bo delta različica že razširila. Da ljudje pridobijo odpornost, mora namreč preteči vsaj en mesec," je še dodal Jerala.

Po besedah Tatjane Avšič Županc z inštituta za mikrobiologijo in imunologijo medicinske fakultete Univerze v Ljubljani se delta različica širi hitreje, v zadnjih tednih pa smo v Sloveniji zaznali več kot 100 primerov okužb s to različico, kar predstavlja 41 odstotkov vseh okužb v tem času. Cepiva, ki jih imamo za zdaj na voljo, so uspešna tudi v zaščiti pred delta različico, trdi Avšič Župančeva.

Sproščanje se bo verjetno ustavilo

Minister Janez Poklukar je danes dejal, da vlada v najširšem možnem obsegu posluša predloge strokovne skupine. "Dejstvo pa je, da smo se v zadnjih 16 mesecih naučili, da moramo za obvladovanje epidemije skoraj dnevno prilagajati določene ukrepe," je dejal minister na novinarski konferenci Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) ob pozivu k cepljenju. Dodal je, da si želijo, da bi ukrepe lahko spreminjali redkeje, jih pa morajo tudi z vidika odločitve ustavnega sodišča preverjati praktično tedensko.

Spomnil je tudi, da so že pred desetimi dnevi opozarjali, da zaradi nove variante virusa prihajamo v obdobje, ko se bo neko postopno sproščanje ukrepov verjetno ustavilo oz. bo ključno to, kar tudi stroka poudarja vse od pomladi: izvajanje in upoštevanje protokola PCT. "Bolje kot bomo ta protokol izvajali, manj bo drugih ukrepov," je poudaril minister.