Azilni dom

Župan Kontič: "Moje ravnanje ni nezakonito"

M.K./STA
15. 2. 2017, 11.44
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Velenjski župan Bojan Kontič meni,da pogojev za razpis referenduma, ki ga zahteva Civilna iniciativa Velenje, sploh ni in da o njem bi moral odločati velenjski mestni svet.

STA
Velenjski župan Bojan Kontič pričakuje, da se bo civilna incijativa ponovno pritožila na upravo sodišče

Velenjski župan Bojan Kontič je na današnji novinarski konferenci predstavil svojo odločitev glede sodbe upravnega sodišča o zahtevi za razpis naknadnega referenduma v velenjski občini.

Po oceni Kontiča občina pri omenjeni zahtevi ni ravnala skladno z zakonom o upravnem postopku, zato je sodišče ta teden zadevo vrnilo županu v ponovni postopek. Nikjer pa ni bilo ugotovljeno nezakonito ravnanje župana, je dejal.

Od omenjene civilne iniciative Kontič pričakuje novo pritožbo na upravo sodišče, ob tem pa pričakuje, da bo sodišče odločilo v prid občine. Pojasnil je, da je ministrstvo za notranje zadeve velenjsko občino obvestilo, da so pogajanja z zasebnim lastnikom samskega doma v Velenju, kjer ministrstvo načrtuje izpostavo azilnega doma, v zaključni fazi.

Po Kontičevih besedah naj bi ministrstvo v azilni dom namestilo do 150 oseb, kar pa je v nasprotju z novembrskim sklepom velenjskega mestnega sveta.

Občina zato ministrstvu svetuje, naj do razrešitve vprašanj, povezanih s pobudo za referendum, k podpisu pogodbe z lastnikom prostorov ne pristopi.

Župan predlaga tudi, da ministrstvo medtem opravi predstavitev projekta v Krajevni skupnosti Stara vas, kjer se nahaja samski dom Vegrada in kjer so po navedbah župana "že v prvem valu beguncev izrazili pripravljenost, da bi sprejeli deset begunskih družin".

Civilna iniciativa čaka še uradni odgovor občine

V Civilni iniciativi Velenje pa opozarjajo, da se je Kontič postavil nad sodbo upravnega sodišča, ki je "v celoti sledilo navedbam civilne iniciative, tožbi ugodilo in zavrnilo argumente Mestne občine Velenje in župana". Sprašujejo se, "ali se župan spreneveda zaradi nezadovoljnega lastnika azilnega doma, ker še nima podpisane pogodbe za najem prostorov ali pa je izgubil stik z realnostjo".

Kot so še zapisali v civilni iniciativi, se bodo o nadaljnjih korakih odločili, ko bodo prejeli uradni odgovor velenjske občine.

Tudi v Črnomlju razdeljeni

Podobno je tudi dogajanje v Črnomlju, kjer je civilna iniciativa decembra lani vložila pobudo za izvedbo občinskega referenduma o postavitvi migrantskega centra. Županja Mojca Čemas Stjepanovič je referendumsko pobudo zavrnila, upravno sodišče pa je ugodilo tožbi civilne iniciative ter ugotovilo, da je bil akt o zavrnitvi referenduma nezakonit.

Sedaj je civilna iniciativa na ministrstvo, pristojno za lokalno samoupravo, vložila predlog, naj zagotovi zakonito delovanje črnomaljske županje. V primeru, da poziva ne bo spoštovala, pa naj ji ministrstvo naloži izvedbo naloge z odločbo. Obenem so vlado pozvali, naj zaradi nespoštovanja sodbe upravnega sodišča DZ predlaga njeno razrešitev.