Ilka Štuhec najboljša v najhitrejši disciplini, krona ostaja v Sloveniji

K.A.
12. 2. 2017, 11.22
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02

Ilka Štuhec je nova smukaška svetovna prvakinja. V St. Moritzu je prepričljivo premagala vse tekmice, drugouvrščeno Avstrijko Stephanie Venier je ugnala za 40, Amričanko Linsdey Vonn na tretjem mestu pa 45 stotink sekunde.

Štuhčeva je bila najhitrejša na zadnjih dveh treningih smuka.

Druga slovenska predstavnica na današnji tekmi Maruša Ferk je zasedla 23. mesto, za rojakinjo je zaostala dve sekunde in 38 stotink.

Na svetovnem prvenstvu v alpskem smučanju je bila v St. Moritzu na progi Corviglia na sporedu smukaška preizkušnja. Slovenska alpska princeska Ilka Štuhec se je na progo podala kot sedma.

V soboto so se pod progo Corviglia v ciljno areno Salastrains zgrnile množice ljubiteljev smučanja, pričakovali so jih 35.000, ki pa kljub sončnemu vremenu niso dočakale smukaške tekme. Ravno sredino proge je zavila gosta megla, oblak pa se ni in ni razkadil, vodja tekmovanja je tako lahko po več prekinitvah razglasil, da tekme ne bo mogoče izpeljati. Seveda gre za meteorološki pojav, značilen za Engadinsko dolino, ki ima celo svoje ime Maloja Schlange (Malojska kača).

Slovenija je ubranila zlato kolajno s prejšnjega prvenstva v Vailu, ko je bila svetovna prvakinja Tina Maze.

Štuhčeva je bila najhitrejša na zadnjih dveh treningih smuka, na kombinacijskem smuku, na skrajšani progi, pa jo je prehitela le Italijanka Sofia Goggia

Po poškodbi Švicarke Lare Gut, ki si je na ogrevanju pred kombinacijskem slalomom poškodovala koleno, in ob odsotnosti Avstrijke Anne Veith se je ožji krog favoritinj za zmago še zožil. Prva favoritinja je bila Slovenka Ilka Štuhec, za katero je izjemna sezona, v kateri je osvojila tri smuke za svetovni pokal in prepričljivo vodi v smukaškem seštevku. Pričakovanja je upravičila. Štuhčeva je tako Sloveniji ubranila zlato kolajno, ki jo je na prejšnjem prvenstvu v Vailu osvojila Tina Maze. Da je ena od držav ubranila zlato kolajno, se je zgodilo prvič po letu 2001, ko je Avstrijka Michaela Dorfmeister nasledila Renate Göetschl.

Slovenija je dobila tri zadnje smukaške preizkušnje na največjih tekmovanjih, saj je Mazejeva tudi aktualna olimpijska prvakinja. Zadnjič je kaj takega uspelo Švicarkam, ko je bila Michela Figini olimpijska, Maria Waliser pa dvakratna svetovna prvakinja.