Slovenija

Slovenska vojska že pošilja vabila za rezervne enote

STA
17. 11. 2015, 12.58
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Novinar hrvaškega časnika Jutarnji list Matija Mesić je dobil vabilo slovenskega obrambnega ministrstva, naj se pridruži rezervnim silam Slovenske vojske. Po preverjanju njegovih motoričnih sposobnosti se bo lahko priključil slovenskim vojakom, če bo primanjkovalo ljudi za varovanje državne meje, so Mesiću pojasnili v Ljubljani.

sta
Ni pomembno, ali ste služili vojaški rok kot prostovoljec pred več kot osmimi leti.

Kako so prišli do mojega imena, je precej zapleteno, je pa vabilo zelo resno, piše danes Mesić. V telefonskem pogovoru z uradnico na slovenskem obrambnem ministrstvu so Mesiću potrdili, da Slovenija potrebuje rezervne sile ter da so začeli vpoklic vojaških rezervistov, da bi zavarovali slovenske nacionalne interese.

Pisna vabila, naj se prijavijo v rezervne sile, so dobili nekdanji vojaki, pa tudi prostovoljci, ki so opravili osnovno vojaško usposabljanje, navaja Mesić.

"Ni pomembno, ali ste služili vojaški rok kot prostovoljec pred več kot osmimi leti. Preden bomo podpisali pogodbo, boste morali opraviti preizkus motoričnih spretnosti. Potem se bomo odločili, ali ste kandidat, ki izpolnjuje naše kriterije," je novinarju pojasnila uradnica ministrstva. Pogodbo je potrebno podpisati za pet let, a jo je možno kadarkoli preklicati.

Poudarila je, da vabila v vojsko niso posledica terorističnih napadov v Parizu, temveč izpopolnjevanje slovenskih vojaških vrst. Mesečno nadomestilo za vojaške rezerviste je 800 evrov, poudarja časnik.

STA
Vabila v vojsko niso posledica terorističnih napadov v Parizu.

Pričakovati je, da bodo rezervisti opravljali naloge ob državni meji in v begunskih centrih ter pri izgradnji infrastrukture za vojaške potrebe. Možno je tudi sodelovanje v vojaških operacijah v tujini, a ne na območjih, kjer poteka vojna, v današnjem prispevku še navaja novinar.

Ob tem spomni, da je Slovenija nekoč imela približno 1500 rezervistov, a se je medtem število skrčilo na 500. Zdaj iščejo okoli 900 ljudi, predvsem iz skupine kakšnih 2500 oseb, ki so se urile v slovenski vojski.