Slovenija

Slovensko politiko skrbi zaostritev med Hrvaško in Srbijo, nastaja že gospodarska škoda

STA
24. 9. 2015, 12.33
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Zaostritev odnosov med Hrvaško in Srbijo je zaskrbljujoča, sta v izjavi medijem v DZ poudarila tako premier Miro Cerar kot zunanji minister Karl Erjavec, ki pričakujeta rešitev. Po besedah Erjavca slovenski prevozniki že opozarjajo, da zaradi zapleta med državama nastaja gospodarska škoda. Cerar pa tudi opozarja, da je Balkan "vnetljivo območje".

sta

Kot je v izjavi medijem v DZ ob robu seje dejal Cerar, zaostrovanje odnosov med Hrvaško in Srbijo tudi Slovenija že čuti na gospodarskem področju. "Nenazadnje čutimo vsak zaplet, če nismo dovolj usklajeni s sosednjimi državami, Hrvaško ali katero drugo," je spomnil Cerar.

Zato je po njegovih besedah pomemben potek naše diplomacije in da pristojni organi na operativni ravni sodelujejo z obmejnimi državami. "Balkan je vnetljivo območje," opozarja premier.

Po njegovem mnenju je zelo pomembno, da Srbija in Hrvaška prejmeta vso podporo za zniževanje tonov oz. smeri sporazumevanja, da poiščeta rešitev glede nadziranega prehajanja beguncev in tudi glede zadostnega odpiranja meja za transport.

Zunanji minister Karl Erjavec pa je povedal, da ga je zlasti z namenom predstavitve položaja na hrvaško-srbski meji v sredo poklical srbski zunanji minister Ivica Dačić. Erjavcu je pojasnil, da so odnosi med Srbijo in Hrvaško zelo zaostreni in če do srede opolnoči Hrvaška ne bo odprla meje za tovorni promet, bo Srbija sprejela protiukrepe. "Danes se je to uresničilo," je spomnil Erjavec.

Daćić mu je še zatrdil, da v Srbiji obvladujejo položaj z begunci, prosil pa je, da tudi svoje kolege ministre, zlasti iz članic EU, seznani z zadnjim zapletom na meji s Hrvaško, je povedal Erjavec.

"Mi si želimo, da se zadeva razplete tako, da ne bo več težav," je dodal Erjavec. Naši predstavniki prevoznikov so namreč po njegovih besedah že opozorili, da nastaja gospodarska škoda. Ta je sicer v tem trenutku minimalna, a če bi zaplet potekal dlje, bi lahko po mnenju zunanjega ministra prišlo do večje škode. Še zlasti, če bo podobno kot hrvaška ravnala tudi srbska stran in zapirala meje na drugih mejnih prehodih, torej z Bolgarijo, Romunijo, Grčijo oz. Makedonijo.

"Vidimo, da predvolilni čas na Hrvaškem vodi tudi k nekaterim nerazumnim ravnanjem Hrvaške," je bil oster Erjavec, ki so ga srbski kolegi prosili, da tudi v Bruslju pojasni, kaj se dogaja na hrvaško-srbski meji. Srbija sicer želi, da se meja čim prej odpre, saj so tam že kilometrske kolone tovornjakov.

Tudi minister za kmetijstvo Dejan Židan poudarja interes Slovenije, da so transportne poti vzdolž celotne Evrope odprte. Če se bodo napetosti med Srbijo in Hrvaško nadaljevale ali stopnjevale, bodo morali slovenski izvozniki iskati alternativne prevozne poti, kar pa pomeni podražitev proizvodov, je za STA povedal Židan.

Zato si želi, da bi državi našli rešitev in da begunska kriza ne bi bila razlog za morebitne sovražne odnose med državama. "Da se začenjajo ovirati pri gospodarskem sodelovanju, ni več begunsko, pač pa širše vprašanje," meni Židan, ki obenem ugotavlja, da je Hrvaška trenutno v neobičajnih odnosih z vsemi svojimi sosedami.

Odnosi med Hrvaško in Srbijo, ki so v zadnjih dneh zaradi begunske krize izredno napeti, so se ponoči še zaostrili. Potem ko Hrvaška ni odprla mejnega prehoda Bajakovo za tovorni promet, je Beograd prepovedal uvoz hrvaških izdelkov, Zagreb pa je odgovoril s prepovedjo vstopa v državo za srbske državljane in vozila s srbskimi registrskimi tablicami.