Slovenija

Pritisk na Metelkovo se stopnjuje

robert.marin@svet24.si
9. 1. 2015, 17.59
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Organizatorji prireditev v ljubljanski AKC Metelkova, aktivisti in ljudje, ki tja zahajajo, v zadnjem obdobju opažajo čedalje več policijskih intervencij. Sporen naj bi bil hrup, prijave pa menda prihajajo z enega naslova, družine, ki se je v sosednjo ulico preselila lansko poletje.

arhiv Svet24

Alternativni družbeni in kulturni prostor v nekdanjih vojaških objektih avstroogrske in pozneje jugoslovanske vojske na Metelkovi v Ljubljani je ena uspešnejših zgodb v samostojni Sloveniji. Metelkova je eden največjih ponudnikov kulturnih dogodkov v Ljubljani in največji ponudnik na področju glasbenih koncertov. Je tudi eno izmed središč alternativnih kulturnih, političnih in družbenih dejavnosti na širšem področju, ki sega tudi čez državne meje. Skupaj z muzejskim kompleksom in hostlom Celica pa je Metelkova tudi ena najbolj obiskanih turističnih točk v prestolnici.

»Uleti od šest do deset uniformirancev, zaradi lastne varnosti zakorakajo not, omejijo hrup, potem pa se začne maltretiranje ...« Kolektiv Dirty Skunks

Organizatorji prireditev, aktivisti in ljudje, ki tja zahajajo, pa v zadnjem obdobju opažajo čedalje več policijskih intervencij ...

»Problem se veže predvsem na prijave v zvezi s hrupom, in sicer vse od oktobra lani. Lansko poletje smo namreč dobili nove sosede, in sicer družino na Friškovcu, nasproti Gromke, ki redno kliče policijo zaradi hrupa takoj po 22. uri. Kličejo dvakrat, trikrat na teden, pa ne samo zaradi Gromke, baje jih motijo basi iz klubov na drugi strani, recimo Channel Zero,« pojasnjuje ena od aktivistk in organizatork koncertov na Metelkovi, ki želi ostati anonimna. Kot še pravi, Metelkova ni od včeraj: »Tukaj smo že 21 let in menimo, da so vedeli, kam so se preselili. Poleg tega je v bližini železniška proga, pa ambulanta, kamor bolnike pripeljejo tudi s helikopterjem, po drugi strani pa hrup iz prireditvenih prostorov velikokrat preglasi že avto, ki se pripelje mimo. Zato se nam zdi, da gre pri prijavah bolj za kaprice kot karkoli drugega. Pri policijskih intervencijah je pa odvisno, katera patrulja naredi obhod. Večina postopek izpelje korektno, smo pa že imeli primere, da so policisti nastopili zelo agresivno, da so grozili in ustrahovali ...«

arhiv Svet24

Nedavno so obiskovalci Gromke zaman čakali, da oder zasedejo legendarni prleški rokerji Dežurni krivci. Naslednji dan sta organizatorja koncerta, kolektiv Dirty Skunks, na svojem facebooku med drugim zapisala: »V Gromki so intervencije policije skorajda vsakdanja praksa. Vse bolj pogosto je, da uleti od šest do deset uniformirancev, ki zaradi lastne varnosti zakorakajo not, omejijo hrup, potem pa se začne maltretiranje v smislu, da tako ne bo šlo več, da bo treba zrihtat vse papirje, v nos jim gre, da smo neformalni kolektiv, grozijo z inšpekcijami in da se bodo vračali, dokler ne bo vse formalno urejeno. Včeraj smo morali koncert prekiniti po tem, ko je šel prvi bend z odra, kar je definitivno pustilo grenak priokus, vse težje se je dogovarjat z katerimkoli zunanjim organizatorjem, ker se nikoli ne ve, kako se bo večer zaključil.«

arhiv Svet24

Skupaj z muzejskim kompleksom in hostlom Celica je Metelkova tudi ena najbolj obiskanih turističnih točk v prestolnici.

Glede inflacije obiskov mož postave na Metelkovi smo povprašali tudi pristojne na ljubljanski policijski upravi. Po besedah tiskovne predstavnice Nataše Pučko so se policisti pač dolžni odzvati na prijave občanov, in če teh prijav glede hrupa na Metelkovi ne bi bilo, tudi ne bi posredovali: »Oseba, zoper katero policist izvaja naloge, pooblastila ali druga uradna dejanja, določena v zakonih, ali druga oseba, ki je navzoča na kraju, mora upoštevati odredbe, ukaze ali zahteve policista, ki so potrebne za zagotovitev varnosti in nemoteno izvedbo policijskega postopka. V praksi pa najpogosteje prihaja prav do te situacije, da osebe ne upoštevajo odredb policistov, pa če tudi bi bil z upoštevanjem odredb postopek izveden hitro. V kolikor ugotovljena nepravilnost ali kršitev ni v pristojnosti policije, mora o tem obvestiti drugi prekrškovni organ ali inšpekcijske službe – ne gre za grožnjo. Policija ne ugotavlja prekomernega hrupa, ampak le, ali povzročanje hrupa moti mir in počitek ljudi.«