Slovenija

Sodišče katalonski referendum o neodvisnosti razglasilo za neustavnega

STA
25. 3. 2014, 21.01
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Špansko ustavno sodišče je danes razsodilo, da je referendum o neodvisnosti, ki ga želijo v Kataloniji izvesti 9. novembra, v nasprotju s špansko ustavo. Stranke v Kataloniji, kjer regionalno vlado vodijo nacionalisti, so dogovor o izvedbi referenduma dosegle decembra, španska vlada pa že ves čas poudarja, da bi bila njegova izvedba neustavna.

V skladu s špansko ustavo regija ne more enostransko razpisati referenduma o samoodločbi, s katerim bi odločala o svoji vključenosti v Španijo, je v razsodbi zapisalo sodišče.

Načelo, po katerem naj bi imeli Katalonci značaj politično in pravno suverenega subjekta, je označilo za "nično in neustavno". Je pa po drugi strani Kataloncem priznalo "pravico do odločitve", ki pa bi jo morali uresničiti v okviru ustave.

Prvi mož katalonske vlade Artur Mas je 12. decembra naznanil, da je z drugimi strankami v regiji dosegel dogovor o izvedbi referenduma o neodvisnosti 9. novembra letos. Vprašanje bi bilo dvojno: "Ali menite, da bi Katalonija morala biti država? Če da, ali želite, da je ta država neodvisna?"

V Kataloniji, kjer živi 7,5 milijona prebivalcev, se je zadnja leta krepil nacionalizem. K temu je še prispevala ekonomska kriza, ki je povečala občutek nepravičnosti in zaostrovala politične napetosti.

Regija, ki je bila najprej eden od gospodarskih motorjev Španije, nato pa postala ena najbolj zadolženih v državi, osrednji vladi v Madridu namreč očita, da ni pravično razdelila premoženja in zahteva večjo davčno avtonomijo.

Španska vlada medtem vztrajno poudarja, da bi bila izvedba referenduma nezakonita ter da se ne bo zgodil. Parlament naj bi o tem razpravljal 8. aprila.