Slovenija

Mišič je bil najboljša možnost

STA / S.R.
27. 8. 2013, 13.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Predstavniki delavcev v nadzornem svetu Luke Koper so v ponedeljek podprli Gašparja Gašparja Mišiča za predsednika uprave družbe. Kot pravi eden od treh predstavnikov Mladen Jovičič, so pred odločanjem dobili soglasje sveta delavcev in sindikata. S podporo so prevzeli tveganje, a je bil Gašpar Mišič najboljša možnost, pravi.

Mediaspeed

Predstavniki delavcev v nadzornem svetu - poleg Jovičiča še Nebojša Topić in Stojan Čepar - so pred odločanjem o predsedniku uprave opravili sestanke z delavskim svetom in tudi s sindikatom, na katerih so dosegli popolno soglasje, je danes za STA povedal Jovičič.

"Zelo jasno smo prepoznali glavnega sovražnika Luke Koper - neodgovornega lastnika, ki je vložil ogromno energije v to, da se nekaj ne zgodi, namesto da bi predlagal in tudi postavil svojega kakovostnega kandidata," pravi Jovičič.

Po njegovih besedah sta bila ostala dva kandidata, sedanji predsednik uprave Bojan Brank in prvi mož Intereurope Ernest Gortan, politična. Jovičič pravi, da sicer niso imeli zadržkov do imenovanja Gortana na čelo Luke in da bi ga podprli, če bi kot predsednik uprave "delal za razvoj Luke Koper, uspešnejše poslovanje, ki bi nam omogočilo bolj varne službe in socialno blaginjo".

Glede kriterijev za imenovanje Gašparja Mišiča Jovičič pravi, da je imel najboljšo predstavitev ter da je edini pokazal dolgoročno razmišljanje o Luki Koper in je najdlje segel pri pripravi strateškega načrta. Poleg tega je edini prikazal nujne ukrepe v luki in okoli nje (novi vhodi, poglabljanje, privezi) ter načrt za drugi tir.

"Je edini, ki je tako kompleksno nastopil in postavil finančno konstrukcijo, edini, ki je zagotovil, da Luke Koper ne bo razkosaval, prodajal ali zanjo iskal strateškega partnerja," pravi Jovičič.

Predstavnik delavcev med nadzorniki namreč veliko nevarnost vidi ravno v razkosavanju Luke Koper in iskanju strateškega partnerja. "Takšen partner je zelo dober, dokler vlaga denar in ustvarja visok dobiček, zelo slab pa takrat, ko se odloči vse pobrati iz Luke in ustaviti promet. Kar se zna zgoditi," ocenjuje Jovičič.

O iskanju predsednika uprave brez javnega razpisa Joviči pravi, da so bili nadzorniki soglasni, da javni razpis sedaj ni niti potreben niti smiseln. "Vsak, ki bi bil pripravljen voditi Luko, bi se lahko javil in bi bil povabljen na razgovor," pravi.

Najboljši kandidat bi bil po njihovem mnenju sicer Radovan Antolovič, ki ima, kot pravi Jovičič, neomadeževan ugled enega najboljših menedžerjev za pristanišča. "In tej oblasti, ki sedaj ruši tudi Gašparja Mišiča, ni po godi niti Antolovič," dodaja Jovičič.

O špekulacijah, da bi lahko Luka po vodstvom Gašparja Mišiča umaknila odškodninsko tožbo zoper nadzornike v času, ko je upravo vodil Robert Časar - Marjana Bezjaka, Orjana Bana, Borisa Bradača, Olgo Franca, Metoda Mezgeca, Marka Valentinčiča, Bojana Zadela in, kot edinega, ki je še v nadzornem svetu, Topića -, Jovičič pravi, da ne verjame, da bi družba umaknila tožbo.

Glede odločitve sodišča, da je bila stavka leta 2011 nezakonita, Jovičič zatrjuje, da bodo vztrajali pri drugostopenjski obravnavi na sodišču. Sicer meni, da je prvostopenjska sodba v pomembnih delih (npr. glede upravičenosti stavke ter njene organizacije in vodenja) pritrdila, da je bila stavka zakonita, da pa je "padla" zaradi zamude pri premiku nekaj vagonov, pri čemer pa da ni nastala nobena škoda.

Jovičič "ostro zavrača namigovanja", da naj bi se s kom dogovarjali in kupčkali za podporo Gašparju Mišiču. Za te špekulacije krivi tiste, ki "rušijo legalno opravljeno delo nadzornega sveta".