Slovenija

Bo novi predsednik DZ Janko Veber?

STA / A.M.
22. 2. 2013, 21.15
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Poslanec SD Matjaž Han je v imenu poslanske skupine SD danes v DZ vložil predlog, da predsednik DZ postane vodja poslanske skupine SD Janko Veber.

Po pričakovanjih vodje poslanske skupine PS Janija Mödernorferja bi lahko novega predsednika DZ izglasovali že prihodnjo sredo, hkrati z obravnavo konstruktivne nezaupnice vladi Janeza Janše.                  

Ko je stranka DL izstopila iz koalicije, je poleg obeh ministrov stranke odstopil tudi dotedanji predsednik DZ Gregor Virant. Od takrat ga je kot najstarejši podpredsednik DZ nadomeščal Jakob Presečnik. Zakonsko ali poslovniško določene časovne omejitve za nadomeščanje predsednika DZ v primeru prenehanja njegove funkcije zaradi odstopa sicer ni. Nadomeščanje se lahko prekine z izvolitvijo novega predsednika DZ ali s prvo sejo novoizvoljenega DZ.

Na podlagi poslovnika DZ podpredsednik DZ tako opravlja nadomeščanje "do prve seje novoizvoljenega državnega zbora", so še navedli v DZ. Kandidata za predsednika in podpredsednika državnega zbora lahko predlaga najmanj deset poslancev.

To so danes storili poslanci SD in za predsednika DZ predlagali vodjo njihove poslanske skupine Janka Vebra. "Zelo je pomembno, da ima DZ svojega predsednika," je za STA poudaril Veber. Po njegovem mnenju namreč DZ brez predsednika ne deluje s svojimi polnimi pooblastili, zato je njegova kandidatura predvsem korak proti temu, da se predsednik DZ čim prej dobi.

Kot je pojasnil, je do dogovora prišlo znotraj dogovarjanja glede vložitve nezaupnice vladi Janeza Janše. V skladu z dosedanjimi načeli parlamentarne demokracije v Sloveniji običajno mesto za imenovanje predsednika DZ pripade drugi največji stranki, ki bo sodelovala v koaliciji.

"V tej fazi je bil naš interes, če že vstopamo v te pogovore, da dejansko čim prej rešimo problem delovanja DZ," je povedal Veber in dodal, da se bo ravno zato tudi najprej glasovalo o predlogu za predsednika DZ. Po njegovih besedah bo to na nek način tudi "prvi pokazatelj, ali je resnično dovolj velika pripravljenost za to, da se vsi postopki izpeljejo do konca".

Veber in tudi vodja poslancev PS Möderndorfer obravnavo tega predloga pričakujeta že v sredo, hkrati z obravnavo konstruktivne nezaupnice vladi. To so namreč danes vložili poslanci PS in za mandatarko za sestavo nove vlade predlagali Alenko Bratušek. Möderndorfer je ob tem poudaril, da nezaupnice niso vložili zato, da bi dobili "slamnatega predsednika vlade", ampak zato, da dobijo vlado, ki bo Slovenijo potegnila iz politične krize.