Andrej Zrim

Izobčeni duhovnik se je izrekel za nedolžnega. Dokler ne bo sodnega epiloga, lahko mašuje le sam zase

Andrej Bedek / Vestnik
29. 9. 2021, 16.16
Posodobljeno: 29. 9. 2021, 16.19
Deli članek:

Nekdanji ljutomerski župnik in dekan ljutomerske dekanije je obtožen spolnega nasilja.

Jure Zauneker
Andrej Zrim

Na okrožnem sodišču v Murski Soboti so danes opravili predobravnavni narok za nekdanjega ljutomerskega župnika in dekana ljutomerske dekanije Andreja Zrima, obtoženega kaznivega dejanja spolnega napada na osebo, mlajšo od 15 let, in kršitev zoper spolno nedotakljivost z zlorabo položaja.

Po naših podatkih tožilstvo Zrimu očita, da je nadlegoval ministrantke in mladoletnice pri verouku, tako da jih je med drugim udarjal po zadnji plati, ščipal in žgečkal. Čeprav je bila javnost zaradi občutljivosti primera in vpletenosti mladoletnih oseb na naroku izključena, smo izvedeli, da se je obtoženec pred sodnikom Stanislavom Jugom izrekel za nedolžnega. Zdaj bo proti njemu na sodišču stekla glavna obravnava.

Dogajanje v Župniji Ljutomer je dvignilo precej prahu, duhovnik pa se je po izbruhu afere umaknil in se na obtožbe v javnosti ni odzival. V preteklosti, ko je bil župnik v Gornji Radgoni, je že moral sesti na zatožno klop, saj se je pri verouku fizično lotil enega od veroukarjev. Zaradi tega je bil obsojen na pogojno zaporno kazen.

Škofija Murska Sobota se je za Vestnik.si odzvala na narok. »Dokler primer ni sodno končan, gospod Andrej Zrim ne more pastoralno opravljati nobene službe, ne javno ne zasebno. Lahko samo mašuje sam zase v privatni kapeli, brez ljudstva. Po končanem civilnopravnem postopku stopijo v veljavo cerkvenopravna določila glede duhovniškega delovanja gospoda Andreja Zrima,« so na naše poizvedovanje odgovorili iz škofije.

Spomnimo. Decembra 2019 so na spletni strani Župnije Ljutomer objavili vest, da je bil Zrim na metropolitanskem cerkvenem sodišču in v skladu z navodili kongregacije za nauk vere spoznan za krivega. Z odločitvijo cerkvenega sodišča so mu bili naloženi nekateri ukrepi, med drugim opravičilo žrtvam »in župnijskemu občestvu, prepoved vračanja v župnije službovanja brez škofovega izrecnega dovoljenja in prepoved javnega maševanja, dokler ne bo uspešno zaključena ustrezna terapija«.