Ogrožena so bila tudi življenja

FOTO: Na Viču gorelo na 4000 kvadratnih metrov veliki površini, katastrofo preprečili gasilci

S.R./STA
25. 8. 2020, 13.47
Posodobljeno: 25. 8. 2020, 14.00
Deli članek:

Policija je danes dodatno osvetlila okoliščine požara, ki je v noči na nedeljo zajel večji opuščen avtoodpad na Cesti dveh cesarjev v Ljubljani in s katerim se je borilo več kot sto gasilcev.

STA
Na lokaciji sobotnega požara na Cesti dveh cesarjev že več let poteka inšpekcijski postopek.

Tako so pojasnili, da se je razširil na približno 4000 kvadratnih metrov veliki površini, pri čemer so pogoreli različni deli vozil, pnevmatike in ostali odpadki, ki so se tam kopičili zadnja leta. 

Sama materialna škoda sicer ni bila velika, a je požar predstavljal nevarnost za premoženje in življenje ljudi, saj bi se lahko razširil na bližnji gozd, ki ga je že dosegel, od tam pa ni bilo več daleč do naselij, so pojasnili pri PU Ljubljana ter dodali, da so katastrofo z uspešnim delom preprečili gasilci. Policisti kriminalistično preiskavo nadaljujejo v smeri sumov storitve kaznivega dejanja.

STA
Na lokaciji sobotnega požara na Cesti dveh cesarjev že več let poteka inšpekcijski postopek.

Zgodba z dolgo brado

Sicer pa še vedno buri dogajanje v zvezi s to lokacijo, zapuščenim odlagališčem, kjer se že vrsto let nabirajo odpadki. Včeraj je tam izredni nadzor opravila tudi Inšpekcija za okolje in naravo Inšpektorata za okolje in prostor. Na inšpektoratu so sicer pojasnili, da je bilo leta 2016 ugotovljeno, da se na ograjeni in zaklenjeni lokaciji na neutrjenem zemljišču zbira, odlaga in obdeluje različne vrste odpadkov. Takrat naj bi jih tam ležalo približno 100.000 kubičnih metrov, zavezanec, ki jih je odlagal in obdeloval, pa ni imel ustreznega okoljevarstvenega dovoljenja in ni vpisan v evidenco zbiralcev odpadkov, prav tako ni lastnik zemljišča in za njegovo uporabo nima soglasja lastnikov zemljišč.

Naložili so mu, da jih mora odstraniti, a tega ni storil, kar je danes potrdila tudi policija, ki je zoper njega v preteklih letih že ukrepala. Kot so pojasnili, je med letoma 2016 in 2018 na lokaciji skladiščil, obdeloval in odlagal različne vrste odpadkov, predvsem izrabljena motorna vozila in njihove dele. Zemljišča do danes ni sanira, s tem pa je povzročil skladiščil, obdeloval in odlagal različne vrste odpadkov, predvsem izrabljena motorna vozila in njihove dele. Marca 2018 ga je zaradi utemeljenega suma kaznivega dejanja obremenjevanja in uničevanja okolja doletela še kazenska ovadba, inšpektor pa je zoper njega uvedel tudi izvršilni postopek, ob čemer so letele tudi globe, težke trikrat po 10.000 in dvakrat po 550 evrov, ki pa jih zavezanec ni poravnal.

STA
Na lokaciji sobotnega požara na Cesti dveh cesarjev že več let poteka inšpekcijski postopek.

Neznani Nigerijci

Leta 2018 je okoljski inšpektor večkrat poskušal opraviti inšpekcijski nadzor na tej lokaciji, a so bila vrata na lokacijo vedno zaprta s ključavnico, dela pa se niso izvajala. Inšpektor je tako opravil popis vozil izven ograde in zaslišanje lastnikov teh vozil. Med postopkom je zavezanec izjavil, da na lokaciji občasno delajo Nigerijci, ki jih ne pozna. Ti uničijo ključavnico na vratih ograje na lokaciji in pripravijo pošiljke za Nigerijo, nato pa na vrata namestijo novo ključavnico. 

Dva ogleda lokacije so opravili tudi aprila lani, v okviru katerih so ugotovili, zavezanec vseh odpadkov še ni odstranil, prav tako se niso izvajala nobena dela, stranka pa ni imela ključa od ključavnice za vstop na lokacijo skozi ograjo. Med drugim pregledom so sodelovali tudi policisti, vtopiti pa jim je uspelo preko neograjene točke. Poleg ogromnih količin odpadkov so našli tudi večje število delovne opreme in več embalaže hrane in pijače ter več luči, za katere je zavezanec zatrdil, da ne delujejo, saj naj bi bila elektrika za lokacijo odklopljena. 

Konec lanskega in na začetku letošnjega leta so bili na lokaciji ponovno opravljeni inšpekcijski pregledi. Pred zaklenjenimi vrati so se nahajali kupi kosovnim odpadkom podobnih odpadkov, mogoče je bilo tudi opaziti, da se objekti na lokaciji podirajo.

STA
Na lokaciji sobotnega požara na Cesti dveh cesarjev že več let poteka inšpekcijski postopek.

Delo na črno

Ker se je tekom postopka izkazalo, da v tem primeru ne gre zgolj za problematiko ravnanja z odpadki, temveč tudi za delo na črno in brez ustreznih delovnih pogojev, je inšpekcija leta 2019 o omenjeni problematiki obvestila ministrstvo za javno upravo inšpekcijski svet ministrstva za javno upravo. O problematiki so obvestili tudi Mestno občino Ljubljana. 

Obveščeno je bilo tudi okoljsko ministrstvo, saj je inšpekcija tekom postopka pridobila informacije, da je bila zoper zavezanca letos vložena obtožnica, ker je zbiral in predeloval odpadke tako, da je povzročil dejansko škodo kakovosti zemlje, vode, živalim in rastlinam, so še pojasnili na inšpektoratu za okolje in prostor, so še zapisali na inšpektoratu.