Črna kronika

Pazite se unovčevalcev ponarejenega denarja

M.J.
14. 1. 2014, 13.51
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Policisti so obravnavali prijavo trgovke, ki je naznanila, da sta jo dva tujca nagovarjala k menjavi bankovcev manjših vrednosti za večje. S hitro intervencijo so policisti tujca izsledili in ugotovili njuno identiteto.

Zajem zaslonske slike

Policija opozarja, da si storilci s takimi dejanji ponavadi poskušajo protipravno pridobiti več denarja, kot so ga menjali ali pa poskušajo unovčiti ponarejene bankovce. Zato je take goljufije treba prepoznati.

Goljufije pri menjavi denarja lahko prepoznamo po ravnanju storilcev, ko si med menjavo denarja lahko tudi po večkrat premislijo ali pa vmes predlagajo menjavo denarja v drugo valuto. Storilci so ponavadi zelo mirni, v pogovoru in pri odvračanju pozornosti pa prepričljivi. Posameznik, ki menja denar, mora vedno tudi vedeti, kateri bankovci so njegovi in kateri od druge osebe ter koliko je sprejel in koliko vrača.

Glede ponarejenih bankovcev pa pojasnjujemo, da mora biti bankovec čvrst na otip in z značilnim šumenjem, pod prsti pa na nekaterih mestih čutimo reliefni vzorec. Pri preverjanju pristnosti bankovcev je vedno treba preveriti več zaščitnih elementov, npr. na pogled pri bankovcu opazimo značilne barve, pri prepogibanju pa še zlatorumen trak; bankovci za 50, 100, 200 in 500 evrov imajo na zadnji strani številko, ki ob nagibanju spreminja barvo, bankovci za 5, 10 in 20 evrov pa imajo na zadnji strani v osrednjem delu zlatorumen trak, ki ob nagibanju postane viden. Pristnost se lahko ugotovi tudi s primerjavo z bankovcem, za katerega vemo, da ni ponarejen.