Črna kronika

Policisti na gorenjski avtocesti ustavljali vinjenega voznika

STA/M.J.
10. 1. 2014, 09.31
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Gorenjski policisti so v četrtek okrog 18. ure na gorenjski avtocesti proti Kranju dlje časa ustavljali alkoholiziranega voznika, ki je z avtomobilom vijugal po cesti in ogrožal ostale. Kot so ob tem primeru znova opozorili policisti, alkoholiziranemu vozniku grozi kar 25-krat večja nevarnost, da bo udeležen v prometni nesreči.

Wikipedia

Kot so danes sporočili s Policijske uprave Kranj, so se v četrtek zvečer odzvali na klic voznika, ki je sporočil, da se po avtocesti proti Kranju vozi za voznikom, ki vijuga po cesti in ogroža ostale prometne udeležence. Policisti so voznika kmalu izsledili in ga zaradi nevarne vožnje z nepredvidljivimi menjavami prometnih pasov pri Naklem začeli ustavljati z modro lučjo in sireno.

Voznik svetlobnih in zvočnih znakov ni upošteval, iz vozila na cesto je metal smeti in nadaljeval z nevarno vožnjo vse do bencinskega servisa na Voklem. Tam se je voznik vendarle ustavil, policisti pa so ugotovili, da je 47-letni Jeseničan vozil avtomobil pod vplivom alkohola, in sicer v višini 0,47 miligramov alkohola v litru izdihanega zraka. Kaznovali so ga z globo v višini 1840 evrov in 21 kazenskimi točkami ter mu odvzeli vozniško dovoljenje.

Stopnja alkohola pri vozniku je bila tolikšna, da se je težko prilagajal hitrim svetlobnim spremembam. Poleg tega je pri enem promilu alkohola bistveno zožen tudi zorni kot oči, reakcije voznika na nevarnosti v prometu so prepozne in večinoma napačne. Možnost udeležbe v prometni nesreči pa se v primerjavi s treznim voznikom poveča za kar 25-krat. Alkohol zato ne sodi na cesto in vedno bistveno zvišuje tveganje za nesrečo, opozarjajo policisti.

Kot je pojasnil predstavnik za odnose z javnostmi na Policijski upravi Kranj Bojan Kos, so lani obravnavali 26 kršitev, ko vozniki niso upoštevali odredb policistov in niso ustavili, v letu 2012 pa je bilo takih primerov na Gorenjskem 35.

Če voznik signalov policistov ne upošteva, smejo ti uporabiti sredstva za prisilno ustavljanje motornih vozil. Tudi vinjenega Jeseničana bi, če ne bi že prej sam ustavil, nekaj kilometrov kasneje, na cestninski postaji Torovo policisti prisilno ustavili.

Kot opozarjajo, gre pri tem za postopke z visoko stopnjo tveganja tako za policiste kot tudi za druge udeležence v prometu. Zato je še toliko bolj pomembno, da so vozniki vedno pozorni na promet in da dosledno upoštevajo pomen svetlobnih in zvočnih znakov na vozilih policije.