Televizija

Dosje: Nasilje nad ženskami

A. M.
28. 4. 2024, 07.00
Deli članek:

Pretresljive zgodbe žensk, ki so žrtve nasilja, največkrat v družini!

RTV SLO/Adrian Pregelj
Vanja Kovač je v sodelovanju z državami nekdanje Jugoslavije zbrala pretresljive zgodbe žensk, ki so žrtve nasilja, največkrat v družini.

Nasilje nad ženskami je pomembna družbena tema, kjer še vedno vlada precej tabujev in neznanja. Najsplošnejša definicija nasilja je, da gre za kakršnokoli zlorabo moči enega človeškega bitja nad drugim z namenom nadvlade.

Dokumentarni film Dosje: Nasilje nad ženskami bo na sporedu v torek, 30. aprila, ob 20.30 na TV SLO 1.

V dokumentarnem filmu se bo avtorica Vanja Kovač dotaknila specifičnega nasilja nad ženskami, še ožje v družinskem krogu, saj so po raziskavah ženske v tem okolju najbolj izpostavljene in ogrožene.   

Na območju zahodnega Balkana je dom najnevarnejši kraj za ženske. V Sloveniji kar dve tretjini spolnega ali fizičnega nasilja nad ženskami zagrešijo intimni partnerji. Leta 2022 je bilo v intimnopartnerskem odnosu umorjenih sedem žensk, leto prej štiri, leta 2020 deset. In kot je pred časom opozorila ena od nevladnih organizacij, femicid ni le družinska tragedija, ampak rezultat patriarhalne družbe in sistemske neenakosti. Nekateri strokovni delavci in celo sodniki umore žensk povezujejo z ljubosumjem in krivdo delno pripisujejo tudi žrtvi. Pa vendar so ti umori praviloma posledica zgodovine predhodnega nasilja, nasilne osebnosti povzročitelja ter njegovih tradicionalnih prepričanj, da mu mora biti ženska podrejena in da je njegova last.

Kakršnokoli nasilje je nesprejemljivo

Družba mora stalno opozarjati, da je kakršnokoli nasilje nesprejemljivo, ko pa se pojavi, morajo biti žrtve nasilja seznanjene s tem, kakšne so zakonske poti reševanja nasilnih odnosov in sankcioniranja storilcev. Prav tako pomembna je podpora, ki jo različni organi in nevladne organizacije nudijo žrtvi pri izstopu iz nasilnega odnosa in oblikovanju novega načina življenja. Čeprav spada Slovenija po kriminaliteti med varnejše države, pa v mednarodnem okviru izstopamo po nasilju nad ženskami v družini. Nasilje v družini se še vedno prepogosto razume kot zasebna, družinska zadeva. Pa vendar to ni, saj gre za skupni družbeni problem, ki ga lahko dolgoročno zmanjšujemo in omejujemo že samo s spodbujanjem ničelne tolerance do vseh oblik nasilja in z ustreznim ukrepanjem in izobraževanjem vseh vpletenih.