Zgodbe

Vse se da, vse je mogoče

Katja Božič
26. 5. 2020, 22.16
Deli članek:

Trbovlje, staro zasavsko industrijsko mesto, je v zadnjih desetletjih doživelo veliko porazov. Po zaprtju rudnika rjavega premoga se je zdelo, da nekdaj cvetoča podjetja, znana po vsej državi, propadajo drugo za drugim. Za njimi so ostale zapuščene stavbe. Mladi so začeli vse bolj zapuščati propadajočo barko in svojo kariero graditi drugje. Zato je pred več kot desetimi leti mnoge presenetila novica, da se je eden največjih podvigov slovenskega tehnološkega znanja posrečil prav v Trbovljah. Nasa je namreč podjetje Dewesoft izbrala za posodobitev svoje programske opreme. Kljub globalnemu uspehu sta srce podjetja in proizvodnja ostala v Trbovljah. Ker je Jure Knez, predsednik in soustanovitelj podjetja, želel tudi drugim kreativnim ljudem svoje doline z morda na videz neuresničljivimi idejami pomagati do uspeha, je pod okriljem Dewesofta pred štirimi leti nastal Katapult, podjetniški pospeševalnik, kjer mladi podjetniki lahko uresničujejo svoje sanje.

Andrej Križ
Petra Škarja, Založba 5Ka, Urška Poznič Goršek, direktorica in Neja Šoberl, računovodkinja Katapulta,

Glavno poslanstvo Katapulta je ustvarjanje novih delovnih mest v regiji – podjetnikom pomagajo pri zahtevni poti od prototipa do končnega izdelka in vstopa na trg. »Naše domače mesto nam je dalo veliko, zdaj je čas, da mu nekaj vrnemo. A na način, da nekoga naučimo loviti ribe, ne pa da jih mi lovimo zanj,« je v pogovoru s Petro Škarjo, podjetnico in avtorico knjižnih uspešnic, lani dejal Knez. Medtem ko je Dewesoft nastal v prostorih starega Peka, so za Katapult odkupili 2000 m2 veliko prazno tovarniško poslopje nekdanje Iskre. Pred vrati nas je pričakala prav Petra Škarja, ki nam je povedala za izjemne uspehe in ustvarjalno okolje Katapulta. Od lani je namreč tudi njena založba 5KA del podjetja Katapult d.o.o. »To je pravo malo mestece, kjer dobiš celostno podporo,« je razložila, ko smo si natikali zaščitne maske. Potem smo se odpravili do direktorice Urše Poznič Goršek, pravnice z več kot osemnajstletnimi delovnimi izkušnjami. Prevzela nas je s svojim navdušenjem, ko nas je vodila p tem majhnem mestu. Čeprav je to naredila že ničkolikokrat, je priznala, da jo vsi podjetniki Katapulta tako navdihujejo, da se nikoli ne naveliča pripovedovati o njih.

Začelo se je s Chipolom. Vse se je začelo s podjetjem Chipolo – znani so po obeskih, ki ljudem pomagajo najti izgubljene predmete, recimo ključe. »Chipolo je na Kickstarterju uspel zbrati 300.000 evrov. To je pomenilo, da so morali v nekaj mesecih izdelati več kot 15.000 obeskov. Znašli so se v zagati, ker še niso dokončali razvoja in niso imeli kje postaviti svoje proizvodnje. Mi smo imeli nekaj prostora, hitro smo preoblikovali nekaj sob in tam so lahko začeli delati,« je razložil Knez. Ko so se pri Chipolu ukvarjali z razvojem izdelka, jim je Dewesoft pomagal z nasveti, tehnologijo in testiranjem. Medtem ko so prvi zaradi tega postali eno najprepoznavnejših zagonskih podjetij v državi, ki na leto ustvari štiri milijone prihodkov, so drugi ugotovili, da lahko s svojim znanjem, infrastrukturo in prodajno mrežo pomagajo tistim, ki to potrebujejo. »Jure, srce Katapulta, je takrat dejal, da če je tako malo potrebno, da podjetje prodre na tuje trge, je treba dati priložnost tudi drugim. Tako je nastal Katapult,« je Urša povzela zgodbo o nastanku pospeševalnika.

Četrtošolci bodo imeli težave. Najprej smo se ustavili pred vrati SOS šole, spletnega portala za podporo otrokom za lažje razumevanje matematike v prvi triadi. Njena soustanoviteljica je inženirka Alenka Knez, ki je avtorica večine učnih vsebin na portalu. Svoje bogate izkušnje s poklicne poti v srednjem šolstvu je v zadnjih desetih letih uporabila pri pomoči šoloobveznim otrokom. Podrobno je preučila in analizirala vse učne standarde, nacionalna preverjanja znanja, Belo knjigo ter vse druge pomembne dokumente za pouk matematike v prvem triletju. Rezultat tega dela je portal sos-sola.si. Ko smo z njo spregovorili nekaj besed, je med drugim izrazila skrb za četrtošolce, ki bodo po njenem zaradi učenja na daljavo imeli največ težav z matematiko. »Glede na to, da so šli učenci prve triade v šolo, ostajajo četrtošolci, ki so še vedno razmeroma majhni, doma, prepuščeni različnim oblikam varstva. Od nekdaj velja, da je četrti razred izjemno težak, sploh prej je pomenil prehod od enega ali dveh učiteljev na množico učiteljev posameznih predmetov v petem razredu, kar terja že v osnovi veliko prilagajanja. Matematika pa je drugi najobsežnejši predmet poleg slovenščine. Nepredelana snov ustvarja luknje, ki se večajo, in nadaljevanje snovi je vedno težje. O tem sem veliko premišljevala. Poleg tega, da je snov težka, je današnji četrtošolec tudi leto dni mlajši, kot so bili nekdaj. Zato bomo v SOS šoli v Katapultu skušali avgusta pomagati četrtošolcem s tridnevnimi delavnicami, kjer bomo utrdili snov, nujno potrebno za nadaljevanje razumevanja matematike v petem razredu,« je povedala srčna mama, babica, učiteljica strokovnih predmetov v pokoju, avtorica delovnih zvezkov, državna nagrajenka za življenjsko delo v srednjem šolstvu, ki zadnje čase tudi vse bolj razmišlja o pripomočkih in učilih, ki bodo otrokom še bolj približali razumevanje matematike. Nekaj jih bo na voljo že prav kmalu.

Več v reviji Zarja Jana, 26.5.2020